Chat
Záznam chatu ze středy 1. března 2017
víťa: „Dobrý večer, Madam Fifková, zajímalo by mě, jest-li pak z lékařského pohledu mohla by jste vysvětlit, jako sexuoložka a doktorka, co, vlastně za pojem znamená, ta transsexualita. Děkuji za odpověď“
MUDr. Hana Fifková: „Dobrý večer, nejprve bych chtěla pozdravit diváky české televize a poděkovat za možnost diskutovat na téma transsexualita. Transsexualita je vrozená porucha, v rámci které se tělem muž cítí být ženou a tělem žena se cítí být mužem.“
ANTI: „Kolik procent transsexuálů žije v ČR?“
MUDr. Hana Fifková: „V ČR odhadujeme počty lidí s transsexualitou v řádu desítek tisíc, ale jsou to jen odhady, žádný výzkum na toto téma neproběhl.“
DISM: „Co si myslíte o pojmu transgender?“
MUDr. Hana Fifková: „Transgender je novější termín, který se používá ovšem nejen pro lidi s transsexualitou, ale obecně pro lidi s nějakým typem nesouladu tělesné a psychické identity.“
SK: „Stává se, že transsexuál je transvestit?“
MUDr. Hana Fifková: „Transsexualita je stav, kdy se člověk cítí být příslušníkem opačného pohlaví. Transvestitismus je stav, kdy se člověk čas od času do podoby opačného pohlaví promění, ale netouží po zásadnější změně. Lidé s transsexualitou mají ve svém vývoji často fázi transvestitismu v rámci hledání sebe sama, sebepoznání.“
ANTIM: „Jak řeší transsexuál, když se z muže stane ženou, vousy - aby je neměl?“
MUDr. Hana Fifková: „Ženy MtF musí investovat často nemalé peníze do laserové depilace vousů a mnoha dalších estetických zákroků.“
BRIT: „Jaký znáte nejmladší případ změny pohlaví a jaký nejstarší?“
MUDr. Hana Fifková: „Moje nejstarší klientka absolvovala změnu z muže na ženu ve věku 62 let. Z druhé strany - v ČR máme vybudovaný dobrý systém péče o děti a dospívající s poruchou pohlavní identity - transsexualitou. Já osobně spolupracuji s mnoha rodinami s dětmi ve věku mezi šestým a patnáctým rokem.“
BRIT: „Jaká je česká společnost k transexuálům - xenofobie, tolerance?“
MUDr. Hana Fifková: „Naše země je fajn - lidé zde mají o transsexualitě hodně informací a mají i liberální postoje. Takže se většinou snaží pomoci a dokáží skutečnou identitu svých kolegů, spolužáků, kamarádů apod. bez problémů respektovat. Muži to mají jednodušší - respektovat, že se někdo mění z ženy na muže, nebývá problém vůbec. Ženy občas narazí na negativní reakci - změnu z muže na ženu společnost z mnoha důvodů snáší o něco hůř.“
Vojta: „Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, jak jste zmínila v pořadu, jestli i vy byste mohla apelovat na školství, aby zavedli v sexuální výchove takové ty rozhledy jako co je transsexualita. Přeci jen si všímám ze v poslední době se toto téma objevuje v mediich a lidem se toto téma hnusi kdyz to musim takhle rict. Myslím si ze je to hodně tím že nejsou s tim od malá seznámeni“
MUDr. Hana Fifková: „Souhlasím s tím, že informací nikdy není dost a to platí i o školách. nejlepší osvěta je setkání s někým, koho se tento problém týká -tak si lidé nejlépe uvědomí, že lidé s transsexualitou jsou úplně normální muži nebo ženy, kteří jen mají cestu k sobě složitější, než většina z nás. Osvěta v médiích naráží na to, že jen málokdo z lidí, kteří absolvovali proces změny pohlaví, je ochoten zveřejnit svoji tvář. A je to logické, protože oni celý ten proces absolvují proto, aby mohli normálně žít, a nechtějí být celý život s problémem, který si vyřešili, spojováni.“
Sára: „Dobrý večer paní doktorko mají transsex. po přeměně orgasmus? Jakých přeměn je více žena na muže nebo muž na ženu? Jaký je postup, kolik let trvá na konečný vvýsledek a kam se obrátit s přeměnou, jsem z Brn. Děkuji moooc!“
MUDr. Hana Fifková: „Muži mají po přeměně orgasmus dál stejně, jako před přeměnou, využívají klitoris. Ženy mají po přeměně sexualitu srovnatelnou s biologickými ženami - většina z nich prožívá orgasmus díky novému klitorisu, malé procento prožívá orgasmus vaginálně. O něco více je přeměn z ženy na muže. V Brně máte dvě kolegyně, na které se můžete obrátit . MUDr. Petru Sejbalovou a MUDr. Helenu Reguli. Postup s nimi proberete:).“
Malik: „Dobrý večer, co si myslíte o trangenderovych toaletach v USA? Mělo by to využití i tady? Není to spis jen nežádoucí upozorňování na trans klienty? Přeci jen chtějí zapadnout do společnosti tací jaci jsou a ne strhnout pozornost ze jdou na odlišné wc.“
MUDr. Hana Fifková: „Naprosto s Vámi souhlasím. Lidé s transsexualitou chtějí chodit na WC dle své skutečné identity, žádné speciální toalety nepotřebují.“
MB: „Bude mi 60, je možné takto prožít ve špatném těle celý život? Nebo je možné být "tak trochu" transsexuál - nebo je to vždycky buď anebo?“
MUDr. Hana Fifková: „Já si myslím, že člověk je buď mužem nebo ženou - myslím teď psychickou identitu. Myslím, že je to takhle jednoduché. Ale někdy trvá docela dlouho, že si to moji klienti vyjasní.“
SH: „Jaké jsou u vás čekací období, když se objednám?“
MUDr. Hana Fifková: „Čekací doba ode dne, kdy zavoláte sestřičce a objednáte se, je v současnosti tři měsíce.“
Jozef Petrovský: „Co by ste doporucila pacientovi z muze na zenu ktery trpi schizoafektivni poruchou? Je mozne takoveho pacienta lecit hormony a operaci?“
MUDr. Hana Fifková: „Ano. Může se stát, že člověk trpí komorbiditou (současným výskytem) dvou zdravotních potíží. Pokud tedy identita není produktem duševní nemoci, lze absolvovat proces přeměny pohlaví. je jen třeba postupovat pomaleji. Opakovaně jsem zažila, že se po vyřešení problému s identitou zlepšil i průběh duševní nemoci.“
Petr: „Meho syna (17) uz od mala učíme o odlisnostech právě jako transsexualita. Ale všímám Si, že jeho vrstevníci, které to nikdo naučil ani je nikdo nepřipravil ze to existuje, jsou zbytečně nenávistni proti těmto lidem a i můj syn je terčem posměchu ze takové lidi podporuje. Mysli ze si jako ja ze by se děti meli o takových věcech učit? Ve školách to nedělají tak musíme přeci my doma nebo ne?“
MUDr. Hana Fifková: „Rodiče mají tu unikátní možnost ovlivnit své děti svými postoji a předat jim svoje vidění světa. Váš syn to má s vámi fajn. Pokud rodina nedá objektivní informace a učí své děti nenávisti, měla by roli převzít škola. Rozhodně v tom máme ještě velké rezervy.“
Jana: „Dobrý den paní doktorko. Před měsícem nám dcera vysvětlila, že je muž. Pravda je, že se tak v podstatě celých 22 let prezentovala. Celá rodina jí podporujeme, všichni si víceméně bez problému zvykáme na "její" mužnost. Začíná nyní s hormonální léčbou. Můžeme mu ještě nějak pomoci a ulehčit? Zdá se být opravdu vyrovnaný a šťastný, ale ráda bych mu maximálně pomohla. Moc díky za odpověď.“
MUDr. Hana Fifková: „Pro každé dítě, které se svěří se svým trápením rodičům, je jejich reakce rozhodující. Pochopí to máma s tátou? Nebudou se na mne zlobit? Nezavrhnou mne? To jsou běžné otázky, které si v této situaci děti kladou. Váš syn už zná odpověď. Má skvělé rodiče. Škoda, že to tak není vždycky a u všech. To, že synovu skutečnou identitu respektujete, je vlastně to nejdůležitější. myslím si, že víc se dělat už ani nedá:).“
Dana: „Dobrý večer pani doktorko, slyšela jsem názor, že se může člověk výchovou stát homosexuální? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Hana Fifková: „Homosexualita, stejně jako transsexualita, se výchovou nevytvoří. Sexuální orientace i pohlavní identita jsou vrozené a celoživotně neměnné.“
Karlos: „Dobrý večer paní doktorko toto neni dotaz, ale spíš takové poděkování za to že jsem si u vás v ordinaci uvědomil kým sem a čím chcz být. Nyní mam za sebou první operaci. ještě jednou děkuji“
MUDr. Hana Fifková: „Karlosi, díky a gratuluju!!! jste hodný, že jste se ozval:).“
DTG: „Paní doktorko, jak vnímáte přeměnu pohlaví v kontextu pracovní pozice? Tj. pokud je osoba například veřejně známá či ve významné pozici ve firmě apod.? Děkuji.“
MUDr. Hana Fifková: „Čím má člověk lépe vybudovanou profesní pozici, tím se mu lépe problém řeší. Ale samozřejmě vždy záleží na konkrétním typu osobnosti toho kterého člověka a lidech kolem něj. Vhledem k tomu, že jsem zažila proces změny pohlaví v nejrůznějších pracovních prostředích, od velkých továrních provozů až po vysoké školy, spolupracovala jsem i s kolegy lékaři, kteří prošli změnou pohlaví, jsem přesvědčená, že by se během přeměny pracovní prostředí měnit nemělo. Pro lidi kolem by neměl být velký problém skutečnou identitu svého kolegy(kolegyně respektovat“
JH: „Udržujete vztahy s klienty í po dovršení přeměny? Máte s nima po těch letech (v horizontu třeba 10..20 let po) spíše přátelské vztahy nebo stále jste ve vztahu klient doktorka? Chodí k vám třeba i s rodinou?“
MUDr. Hana Fifková: „Tak i tak. Mezi klienty, kterým jsem mohla pomoci se stát sami sebou, mám kamarády i několik skutečně dobrých přátel. Většina z mých klientů a klientek za mnou dochází i po přeměně - pro recepty, na kus řeči, já jsem moc ráda, že vím, jak žijí, a že to mohu povídat těm, kteří přicházejí po nich. A ano, jezdí s manželkami, manželi i s dětmi.“
Pavel jakl: „Dobrý den. Přemýšlím jestli když mají FtM pacienti po přeměně děti, je namístě dětem o minulosti říci nebo ne. Třeba kdyz se najde s prominutím blbec a minulost klienta vytáhne a pubertální dite začne pátrat. Může to pro ty děti být i traumaticky zazitek?“
MUDr. Hana Fifková: „Většina FtM se stává tatínky dětí. Podle mého názoru je dobré o minulosti mluvit. Jednak na tom není nic špatného, není to žádná ostuda, transsexualita je normální vrozená porucha a přeměna pohlaví je standardní způsob jejího řešení. Děti by to měly vědět od mala právě proto, že se tato informace k němu může donést jinak. Dítě se pak může oprávněně zlobit na své rodiče, že mu to zatajili.“
Moris: „Dobrý večer paní doktorko. Zajímalo by mě, kolik procent transsexuálú si zvolí operaci jako řešení? Setkáváte se s lidmi, kteří mají tuto diagnózu - pokud nedospějí k rozhodnutí reoperace, a dokážou být i přesto šťastní, aspoň někteří? Pokud si vedete statistiku, můžete si udělat o jednu čárku navíc, jsem navenek žena, ale cítím se jako muž, někdy to zvládám líp, někdy hůř, ale na operaci asi nemám odvahu. Ještě mě zajímá jedna věc - setkáváte se s tím, že se nějak projevuje psychosomatika na zdravotním stavu - rozumějte v mém případě nepřijímám své tělo a to reaguje tak, že mám ekzém po celém těle. Děkuji za odpověď a všem, kterých se to týká, přeju hodně síly, odvahy a pochopení.“
MUDr. Hana Fifková: „To právě nevíme. Já mám informace jen o těch lidech, kteří se na ne obracejí, a ti to v drtivé většině případů dělají proto, že chtěji změnu podstoupit. O těch, kteří nikdy nepřijdou, nevíme nic. Ani, kolik jich je, ani jaký život žijí. Pokud jste muž a hrajete ženu, tak se nemůžete cítit psychicky dobře a to se na zdravotním stavu projeví zcela jistě. Proces přeměny pohlaví přináší úlevu, výraznou úlevu, a určitě na něm není nic, čeho by bylo třeba se bát. Ano, operace jsou operace, ale například zmenšení prsou na mužské velikosti je operace takřka radostná, i když samozřejmě bolí:)“
Patrik: „dobrý den pani doktorko mam spolužačku a ta se oblíká a chová jako kluk. Doa to však říct nemůže jsou křestanská rodina. Chtel bych jí nějak pomoci, ale nevim jak poradí te mi. dekuji“
MUDr. Hana Fifková: „Je fajn, že o tom může Vaše spolužačka mluvit s Vámi. Pokud by chtěla zajít za někým z odborníků, k rozhovoru není třeba souhlas rodičů:).“
Roman: „Vážená paní doktorko, může být transsexuální i zvíře (můj jezevčík Robik)?“
MUDr. Hana Fifková: „Ano, jen Vám to asi nepoví:).“
Alex: „Taky se nechci na nic ptát, ale jen ze srdce poděkovat, že existuje někdo jako jste Vy. Moc nám pomaháte a jsem rád, že k Vám mohu chodit.“
MUDr. Hana Fifková: „Alexi, já moc děkuji Vám. Všem pak děkuji za otázky, nebylo možné zdaleka odpovědět na všechny. Děkuji také za osobní vzkazy, které jsem nechtěla na chatu uveřejňovat, poděkuji vám osobně. Hezký večer a dobrou noc.“