Dnes na téma Neuchopitelné. Filmový magazín s rozhovory a ukázkami tvorby studentů filmových škol a krátkometrážní nezávislé tvorby

Obsah dílu

Přehrát vše

Otázky vztahu viditelného a neviditelného, nabývání smyslu, zrodu události a jejího významu a podobné, jsou spíš doménou filosofie. Přesto jsou filmy, které je zpřítomňují v jejich obecnosti. Sledujeme konkrétní lidi, události spíše poetické, spojení mezi nimi nečekaná. Existují často pod pojmem „experiment“. Ve vědeckém kontextu je předpokladem experimentu hypotéza a její potvrzení či falzifikace, v kontextu umění jsou možná tyto předpoklady nahrazeny vykročením do neznáma a nalézáním spojení či jejich ztrátou. Ondřej Vavrečka, absolvent střihu a audiovizuálních studií, zabývající se ve své doktorské práci nelineárním střihem, vítěz loňské experimentální sekce v Jihlavě, točí celovečerní 16mm filmy, které není snadné interpretovat, spojuje se v nich každodennost a intimita s dějinnými událostmi, detaily světa s extrémně velkými celky, vznikají překvapivá spojení. Radek Tůma vedle studia filmu založil multidisciplinární Théâtre de la Liberté, spolupracoval i s tvůrci jiné generace – v jeho filmech se pravidelně objevil například klíčový člen kapely Plastic People Vráťa Brabenec. Již několik let žije v USA. Nad jeho studentskými filmy se setkáme alespoň přes skype. V únoru 2017 se v pražské galerii AMU chystá výstava kurátorsky zaštítěná Václavem Janoščíkem s názvem Draw Your Inside – Nakresli svůj vnitřek. Multidisciplinární práce studentů zahrnují i videa a zabývají se z různých úhlů a různými formálními přístupy otázkou výrazu vnitřku, tedy neuchopitelna svého druhu. Zkušenou návštěvou je filosof Miroslav Petříček. Jeho kniha Myšlení obrazem zkoumá terén mezi uchopitelným myšlenko a viditelným. Dobré téma pro aktuální vydání Průvanu.

Magazín Průvan je dokumentární sondou, představující česko-slovenské studenty či nedávné absolventy filmu, mladé nezávislé filmaře a jejich dílo. Vytváří jej v autorské spolupráci dokumentaristé Zuzana Piussi a Vít Janeček, reportážní sondu vytvořili Eva Lammelová.

Stopáž191 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrMagazín