Pupek světa

Víte, kde je pupek světa? Viděli jste ho někdy? Sáhli jste si na něj? Lidé z různých zemí světa si myslí, že je to právě u nich v Horní Dolní.

Ve starověku se usuzovalo, že pupkem světa je slavný omfalos v chrámu Apollona v Delfách na úpatí Parnasu. V Krakově jsou si už ale dávno jisti, že pupkem světa je jejich město. Možná i proto, že se na obyvatele Krakova ostatní Poláci dívají tak nějak skrz prsty. Nepříliš lichotivě je nazývají „krakusy“.

Rivalita mezi krakovskými a zbytkem světa trvá staletí, od časů, kdy se v roce 1596 sídlo krále přestěhovalo do Varšavy, s čímž se mnozí v Krakově nesmířili dodnes.

Když v roce 1241 Krakov napadli Tataři, trubač troubil na poplach, aby všechny probudil. Tatarský šíp mu ale proťal hrdlo, proto je melodie náhle po 40 sekundách přerušena. Ve středověku trubač oznamoval východ a západ slunce, později radní rozhodli, že by měl troubit každou hodinu.

Trubačů je dnes v Krakově sedm. Říkají jim sedm statečných. Každou hodinu musí otevřít okna a na všechny světové strany zatroubit. Za vedra i v mrazu.

Už téměř 90 let polský rozhlas v poledne živě přenáší trubačovo troubení. Že se někde ve světě stalo něco důležitého? Kdepak, není nic důležitějšího, než hlas trubky z pupku světa…

Stopáž5 minut
Rok výroby 2012
 ST AD