Je malého vzrůstu, ale velkými činy bojuje proti zlé královně a její magii. Americká dobrodružná pohádka.
Hrají: W. Davis, V. Kilmer, J. Whalleyová, J. Marshová a další. Režie Ron Howard.

Krutá královna Bavmorda tvrdou rukou vládne říši Nockmaaru a své nepohodlné protivníky nemilosrdně odstraňuje s pomocí vojska či zákeřných kouzel. Proto se pokouší zabít i novorozené děvče Eloru Danen, které ji podle proroctví má vystřídat na trůně. Tento plán se ale naštěstí Bavmordě nedaří uskutečnit. Jednoho dne malou dívku nalézá trpaslík Willow Ufgood, v košíku plouvoucím po říčce u jeho rodné vesnice. Ihned k ní ucítí zvláštní, téměř rodičovskou náklonnost. Na příkaz rady starších, kteří se obávají jakéhokoliv vlivu neznámých cizinců, se ale později vydává na výpravu, aby dítě vrátil lidem. Nebezpečí přitom na něj a jeho "svěřenkyni" číhá doslova na každém kroku. Po Eloře Danen zatím pátrají všudy přítomní královští čmuchalové, vojenský oddíl, jenž vede Sorsha, dcera Bavmordy, a také bojovníci obrovské nockmaarské armády v čele s všehoschopným generálem Kaelem...

Příběh natočil režisér Ron Howard, který působivě střídá melodramatické, humorné a akční momenty, stejně jako s pomocí představivosti a triků přesvědčivě oživuje pohádkové a mystické postavy: trpaslíky, troly, dvojhlavé draky a další bájné bytosti a příšery. Snímek vznikl podle námětu a v produkci proslulého hollywoodského tvůrce George Lucase (který v té době měl již za sebou vlastní režie snímků Americké graffiti, THX 1138, Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje). Stejně jako ve svých sci-fi snímcích, také tentokrát instinktivně vsadil na "nejisté" a v mnohém předešel tvůrce budoucí vlny filmové fantasy, především tolkienovské trilogie Pán prstenů. Realizace byla všestranně náročná. Natáčelo se v Londýně, na Novém Zélandu a ve Spojených státech. Tvůrci měli k dispozici animatronické modely a jiné "ožívající" sochy a loutky, pro představitele různých ras bylo potřeba stovky nejrůznějších kostýmů a rekvizit. Velká a pečlivá pozornost byla věnována přípravě speciálních efektů, které se objevují zejména v druhé polovině příběhu.

Ještě připomeňme, že růstem nevelkého, ale statečného a šlechetného Willowa hraje Warwick Davis. Svérázného rytíře a bojovníka štěstěny Madmartigana ztvárnil Val Kilmer (Přísně tajné!, Lovci lvů, Svatý).

Napište nám