Zlatovlasá princezna Čirá Radost je slíbena pirátovi. Dokáže odvážný Jiřík splnit tři úkoly, porazit nechtěného nápadníka a přivézt Radost svému knížeti?
Režie: Ivan Pokorný. Scénář: Iva Procházková. Hrají: Jan Cina, Marta Dancingerová, Ondrej Kovaľ, Petr Panzenberger a další.
Slíbená princezna

Velká výpravná pohádka je novým pojetím starého lidového vyprávění o zlatovlasé panně. Autorka Iva Procházková se nechala inspirovat předlohou K. J. Erbena, kterou okořenila napětím, obohatila dějovými zvraty a zalidnila svéráznými postavami. Zatímco Erbenova Zlatovláska poslušně přijímá svůj úděl, o kterém bylo rozhodnuto bez ní, "slíbená princezna" Čirá Radost (M. Dancingerová) svůj osud odvážně a sebevědomě vytváří. I kuchař Jiřík (J. Cina) jde statečně, moudře a mnohdy s humorem za svým cílem.

Ten oproti pánovu rozkazu ochutná kouzelného hada a začne rozumět řeči zvířat. Na Honorádův (O. Kovaľ) příkaz se vydá z rodné Božemie daleko do světa, aby knížeti přivezl zlatovlasou nevěstu. Po řadě dobrodružných situací se spolu se svou družinou dostane do Ostrovního království. Zlatovlasá princezna Čirá Radost je nejmladší z dvanácti dcer ostrovního krále (M. Stránský) a královny (J. Čvančarová), jediná dosud neprovdaná. Zadarmo si ji ovšem Jiřík neodvede. Musí splnit nejen tři princezniny podmínky, ale především zvítězit nad svým sokem, prohnaným velitelem pirátů. Ačkoli je Jiříkův život ve vážném ohrožení, pomáhají mu nejen zvířata a přátelé, ale sama princezna, jejíž lásku si dokázal získat, a v neposlední řadě samozřejmě kouzla. Bez nich by pohádka nebyla pohádkou.

Režisér Ivan Pokorný obsadil pohádku plejádou známých herců. Natáčel nejen v domácím prostředí, ale i na chorvatském pobřeží a na starém dvoustěžníku přímo na otevřeném moři. Akční scény, zejména se zvířaty, jsou doplněny řadou triků. Kamera Vladimíra Holomka pohádkové hrdiny citlivě provází a pomáhá vytvářet jedinečnou atmosféru. Romantický, napínavý, silně emocionální příběh pro celou rodinu působivě dokresluje hudba Jiřího Hájka.

Napište nám