Co vede dnešní Němce k tomu, aby se rozhodli žít a pracovat v České republice? A jak se jim u nás vede? (2013). Režie J. Horut

V prvním dílu cyklu věnovanému původně německým občanům, kteří u nás našli nový domov, budeme sledovat tři příběhy pozoruhodných osobností:

Překladatel Joachim Bruss se zamiloval do Prahy už v roce 1970. Do němčiny přeložil mimo jiné mnoho děl Václava Havla a setkal se s ním i jako s politikem, když mu tlumočil. Díky své práci (17 let působil na německém velvyslanectví v Praze) se setkal s mnoha politickými veličinami, a poznal tak Prahu i celou Českou republiku z poměrně specifického úhlu pohledu.

Thomas Zielinski je, stejně jako režisér tohoto filmu, napůl Němec, napůl Čech. Vystudoval divadelní režii na pražské DAMU a poté pracoval jako asistent režie v Německu, například u Luka Percevala. V letech 2002–2003 vedl pražské Divadlo Rokoko. V současné době působí jako docent režie na Akademii für Darstellende Kunst Baden Württemberg a režíruje na českých a německých scénách.

Monika Beuerle je ředitelkou Německé školy v Praze, uznávané německé zahraniční školy podporované jak Spolkovou republikou Německo, tak i MŠMT ČR. Žáky této školy a jejího gymnázia jsou především děti z německy mluvících rodin, ale ne výhradně. Integrace a současně dialog mezi dvěma jazykovými kulturami zde tedy probíhá denně a dává nám možnost setkat se i s nejmladší generací Němců žijících v Čechách.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD T HD
ŽánrDokument