Wifina

16. prosinec 2022

Obsah dílu

Úvod — Technika: Muzeum krkonošských řemesel — Volný čas: Deskové hry — Lifestyle: Silvestrovské pohoštění — Wifi zajímavosti — Příroda: Domácí mazlíčci a vánoční svátky — Společnost: Horoskop Wifiny — Závěr

Části dílu

00:00
Úvod
  01:45
  Technika: Muzeum krkonošských řemesel
   Zajímá vás, jak žili naši předci? Jak to u nich doma vypadalo a čím se živili? Odpovědi na tyto otázky nabízí Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé. Sídlí v roubené stodole, ke které později přibyla nová přístavba. Nachází se tu například ukázky původních řemesel jako je drátování, ševcovina nebo zpracování obilí, slámy a lnu. Prohlédnout si ale můžete také módní salón, hospůdku, dětský koutek nebo třeba farní místnost.
   05:04
   Volný čas: Deskové hry
    Jak už název napovídá, stolní hry se dají hrát na stole nebo jiném plochém povrchu. Patří mezi ně například hry deskové, které se hrají na podložce neboli herním plánu. Ten znáte třeba z Dámy nebo z Člověče, nezlob se. Potom máme karetní hry, třeba Prší nebo Žolíky, kostkové hry jako domino nebo takzvané stolní hry na hrdiny. K těm nejznámějším z nich řadíme Dračí doupě.
    09:56
    Lifestyle: Silvestrovské pohoštění
     Silvestr se v Česku slaví z 31.12 na 1.1. Do 19. století se u nás v tento poslední den v roce jedl o půlnoci horký ovar, kroupy a křen s jablky. Přinášelo to prý štěstí. Později si lidé mohli dovolit honosnější jídlo a na silvestrovském stole nesměly chybět chlebíčky. Ty vymyslel ve 20. století pražský lahůdkář Jan Paukert.
     14:43
     Wifi zajímavosti
      15:17
      Příroda: Domácí mazlíčci a vánoční svátky
       Během svátků si užíváme klid, pohodu a dobré jídlo. Mnozí páníčci chtějí to samé dopřát i svým mazlíčkům. Proto jim často nadělují dárky nebo přidávají do misky dobroty na přilepšenou. Jenže zvlášť lidské jídlo a nejrůznější zbytky ze stolu mohou domácím zvířatům vážně uškodit. S koncem roku jim navíc hrozí také stres nebo možný útěk během silvestrovských oslav.
       20:27
       Společnost: Horoskop Wifiny
        Horoskop je mapa zachycující postavení hvězdné oblohy v určité chvíli. Astrologové pak podle této mapy dokážou vyčíst například to, jací jsme a co nás čeká. Sestavení prvních horoskopů je připisováno babylonským kněžím. Ti se astrologií zabývali už před více než čtyřmi tisíci lety. Je ovšem důležité si uvědomit, že naše životy ovlivňujeme především my sami a neměli bychom spoléhat pouze na horoskop.
        25:39
        Závěr
         Přehrát celé video
         Stopáž29 minut
         Další díl
         6. leden

         Přehled dílů

         400 dostupných

         Napište nám