29 minut
Wifina

3. červen

Obsah dílu

Úvod — Příroda: Ovce jako sekačka — Technika: Zpracování vlny — Společnost: Život na zámku — Volný čas: Beachvolejbal — Hudba: Radek Banga — Závěr

Části dílu

00:00
Úvod
  01:37
  Příroda: Ovce jako sekačka
   Jako každý rok začínají v Praze na jaře spásat vybranou zeleň stáda zvířat. Převládají mezi nimi ovce, ale najdete tu i kozy a krávy. Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se o vegetaci starat. Tento způsob údržby zeleně je navíc ekologický a pomáhá i samotné přírodě.
   06:36
   Technika: Zpracování vlny
    Ovčí vlna je textilní surovina, která se získává ze srsti ovce domácí. První ovce, které měly delší vlnu vhodnou k dalšímu zpracování, se objevily přibližně před osmi tisíci lety v Iráku. První nález vlněné tkaniny pak pochází ze čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. V té době se technologie zpracování vlny rozšířila z Blízkého východu do Evropy.
    11:24
    Společnost: Život na zámku
     Zámky byly původně stavěny zejména jako šlechtická sídla. V českých zemích se začaly budovat v 16. století. Oproti hradům byla u zámků potlačena jejich obranná funkce. Takže se už nestavěly na těžko přístupných místech a místo toho je zpravidla obklopovaly parky.
     16:40
     Volný čas: Beachvolejbal
      Beachvolejbal (čti bíčvolejbal) je míčový plážový sport. Vyvinul se z klasického šestkového volejbalu, v němž, jak už název napovídá, hraje v jednom týmu šest hráčů. Beachvolejbal (čti bíčvolejbal) se od něj liší například tím, že družstvo tu tvoří pouze dva hráči. Ti hrají na pískovém hřišti.
      21:27
      Hudba: Radek Banga
       Radek Banga je český rapper, zpěvák, textař a hudebník, který se proslavil pod pseudonymem Gipsy (čti džipsy). Už během svého dětství a dospívání se pokoušel prorazit na naší hudební scéně. V roce 2004 založil oblíbenou kapelu Gipsy.cz (čti džipsy cé zet), se kterou vystoupil v téměř čtyřiceti zemích světa.
       26:33
       Závěr
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        10. červen

        Napište nám