28 minut
Wifina

27. květen

Obsah dílu

Technika: Parník – Společnost: Povolání plavčík – Příroda: Tasmánský čert – Volný čas: Kroužek modelářství – Hudba: Jay-Z

Části dílu

00:00
Úvod
  01:37
  Technika: Parník
   Parník je loď poháněná parním strojem nebo parní turbínou. Toto plavidlo funguje tak, že palivo spálené v parním kotli ohřívá vodu a vzniklá pára posouvá písty v motoru. Díky němu pak loď pluje. První parník sestrojil Američan Robert Fulton (čti roubrt fultn) v roce 1803. Poté se parníky rychle rozšířily i do Evropy a zbytku světa.
   06:37
   Společnost: Povolání plavčík
    Úkolem plavčíka je hlídat bezpečnost na koupališti, u bazénu nebo třeba na pláži. Není to ovšem práce vhodná pro každého. Plavčík se nesmí bát vody, musí umět dobře plavat, být fyzicky zdatný a zvládnout se rychle rozhodovat v krizových situacích.
    10:59
    Příroda: Tasmánský čert
     Ďábel medvědovitý pochází z Austrálie. Původně obýval celé její území, ale v současnosti se vyskytuje pouze na přilehlém ostrově Tasmánie. Ďábel medvědovitý je také největší žijící masožravý vačnatec. Kromě lovu se ovšem živí i mršinami. Díky tomu pomáhá, podobně jako sup, v přírodě předcházet šíření infekcím.
     16:15
     Volný čas: Kroužek modelářství
      Letecké modelářství se zabývá stavbou modelů skutečných nebo vymyšlených letadel. Tyto zmenšeniny se vyrábí z různých druhů materiálů jako je třeba papír nebo laminát. Za jednoduchý letecký model můžeme považovat i klasickou vlaštovku. Propracovanější výrobky ale mají vlastní motory a jsou řízeny na dálkové ovládání.
      20:15
      Hudba: Jay-Z
       Jay-Z (čti džej zí) se narodil 4. prosince 1969 v New Yoku jako Shawn Corey Carter (šón Kory Cártr). U nás v Česku se proslavil hlavně díky spolupráci s kapelou Linkin Park. Jay-Z (čti džej zí) prodal po celém světě víc než 50 milionů nahrávek, což ho řadí mezi nejúspěšnější americké hiphopové umělce. Jako mnoho dalších raperů má i Jay-Z (čti džej zí) svou oděvní značku.
       26:20
       Závěr
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        3. červen

        Napište nám