28 minut
Wifina

20. květen

Obsah dílu

Úvod — Společnost: Krevní skupiny — Lifestyle: Genealogie — Technika: Velocipéd — Volný čas: Naučné stezky — Příroda: Klokánci — Závěr

Části dílu

00:00
Úvod
  01:33
  Společnost: Krevní skupiny
   Krev je kapalná látka, která je tvořená tekutou plazmou, červenými a bílými krvinkami a krevními destičkami. Jedná se o nepostradatelnou a životadárnou tělní tekutinu. Její důležitou funkcí je totiž mimo jiné rozvádět živiny do celého těla. Lidskou krev dělíme do čtyř základních skupin.
   06:01
   Lifestyle: Genealogie
    Genealogie je věda, která zjednodušeně řečeno, zkoumá vztahy mezi lidmi jednoho rodového původu, tedy v rodině. Genealogie nám také může pomoct při pátrání po vlastních kořenech. Rodinné vztahy se poté zaznamenávají do tabulky, které se říká rodokmen.
    11:23
    Technika: Velocipéd
     Slovem velocipéd souhrnně označujeme všechny člověkem poháněné dopravní prostředky s jedním nebo více koly. V užším významu se ale velocipéd říká i vysokému jízdnímu kolu, které bylo vynalezeno v 19. století. Tento pozoruhodný dopravní prostředek měl přední kolo mnohem větší než to zadní. K jízdě na něm byla důležitá nejen šikovnost, ale i odvaha. Velocipéd měl totiž na výšku přes jeden metr!
     17:16
     Volný čas: Naučné stezky
      Naučná stezka je druh značené turistické trasy. Ta může vést chráněnými územími, lesy, lesoparky, ale také například zemědělskou krajinou. Jedním z úkolů naučné stezky je zábavnou formou vzdělávat turisty, kteří se po ní rozhodli vydat. K prohloubení znalostí se pak využívají aplikace, tištěné průvodce, a především informační panely rozmístěné po cestě.
      21:54
      Příroda: Klokánci
       Klokánci se řadí do čeledi klokánkovitých. I když se to možná na první pohled nezdá, jsou příbuzní s klokany. Stejně jako oni, patří mezi vačnatce. Mají také velmi silné zadní končetiny se zvětšenými tlapami. V přírodě se vyskytují v Austrálii a na přilehlých ostrovech.
       26:19
       Závěr
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        27. květen

        Napište nám