28 minut
Wifina

12. březen 2021

Část: Příroda: Orel

Obsah dílu

Technika: Černé díry — Společnost: Chleba — Lifestyle: Peněženky — Příroda: Orel — Volný čas: Dobrovolní hasiči — Hudba: Adele

Části dílu

00:00
Úvod
  01:13
  Technika: Černé díry
   Černé díry patří k nejzáhadnějším objektům ve vesmíru. Mají tak silnou gravitaci, že z nich neunikne žádný objekt, a to dokonce ani světlo. Cokoliv se může dostat dovnitř, ale už ne ven.
   04:55
   Společnost: Chleba
    Nejstarší poznatky o chlebu pochází z doby asi 10 000 let př. n. l. Tehdy se vyráběl z rozemletého obilí a vypadal jako placka. Proces kynutí objevili až staří Egypťané, a to úplnou náhodou, když zapomněli připravené těsto na sluníčku.
    10:27
    Lifestyle: Peněženky
     Peněženka je ochranné pouzdro, které odjakživa sloužilo na přenášení vzácností a platidel. Její tvar a velikost se vyvíjely s tím, co bylo uvnitř. Třeba kovové mince se dříve ukládaly do malých váčků, kterým se říkalo měšce. Větší množství peněz se pak převáželo v truhlách.
     14:01
     Příroda: Orel
      Král oblohy – takovou přezdívku si vysloužil orel, a právem. Patří totiž k největším dravým ptákům na světě. Typický je pro něj velký, zahnutý zobák, ve kterém má obrovskou sílu, a také velké rozpětí křídel, které u některých jedinců přesahuje i 2,5 metru.
      18:15
      Volný čas: Dobrovolní hasiči
       V ČR existují nejen profesionální hasiči, ale také dobrovolní hasiči, a ti také zachraňují lidské životy. Nejen že zasahují u požárů, při povodních či jiných pohromách, také evakuují obyvatele, pomáhají při úniku nebezpečných látek, nebo jezdí k vážným dopravním nehodám.
       22:29
       Hudba: Adele
        Adele je britská zpěvačka, která ohromila svět svým silným hlasem. První album vydala v roce
        2008 a hned za něj získala dvě ceny Grammy. Druhé přišlo na svět v roce 2011 a stalo se nejprodávanějším albem tohoto století.
        27:02
        Závěr
         Přehrát celé video
         Stopáž28 minut
         Další díl
         19. březen 2021

         Napište nám