28 minut
Wifina

19. březen 2021

Obsah dílu

Technika: Jak vznikají mapy — Společnost: Co je to skanzen — Příroda: Osel — Lifestyle: Jak si rychle a snadno uklidit pokojíček — Volný čas: Capoeira — Hudba: Lesní roh

Části dílu

00:00
Úvod
  01:19
  Technika: Jak vznikají mapy
   Nejstarší dochované mapy jsou staré 20 000 let, jde ale jen o pouhé náčrty menších území. Až starověcí Řekové do nich začali zakreslovat také rovnoběžky a poledníky. V 16. století se pak objevily první atlasy, které už obsahovaly celý soubor map.
   06:28
   Společnost: Co je to skanzen
    Skanzen je muzeum pod širým nebem. Jsou v něm lidové stavby, většinou z jednoho regionu, které jsou na místo převezeny, aby se zachránily. Hlavním úkolem skanzenu je totiž uchovávat lidovou kulturu pro další generace.
    09:47
    Příroda: Osel
     Osel připomíná stavbou těla koně. Má ale kratší nohy, delší uši a o něco větší hlavu. Lidé si osly ochočili už před sedmi tisíci lety, využívali je hlavně k jízdě a nošení těžkých břemen. Dneska se osli chovají především kvůli mléku, které obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek.
     13:41
     Lifestyle: Jak si rychle a snadno uklidit pokojíček
      Taky se vám nechce uklízet? Zkuste si tuhle neoblíbenou činnost rozdělit. Jeden den třeba ukliďte šuplíky, druhý den vytřiďte oblečení, třetí utřete prach a o víkendu se vrhněte na jarní výzdobu.
      Práce vám půjde rychleji od ruky a nebudete otrávení z toho, že vám úklid zabere celý den.
      19:01
      Volný čas: Capoeira
       Capoeira je unikátní kombinace tance, akrobacie a bojového umění. Ačkoli se do celého světa rozšířila z Brazílie, její kořeny najdeme v Africe. Capoeira totiž vycházela z rituálů místních kmenů, jejich příslušníci pak byli násilně zavlečeni do Jižní Ameriky a zotročeni.
       22:56
       Hudba: Lesní roh
        Lesní roh je žesťový hudební nástroj. Poznáte ho podle stočené trubice, která je dlouhá přes 4 metry, a postupně se rozšiřuje. Lesní roh se vyvinul z loveckých hudebních nástrojů, na které se hrály fanfáry a signály k zahájení lovu. A na přelomu 17. a 18. století se objevil i v orchestrech.
        26:54
        Závěr
         Přehrát celé video
         Stopáž28 minut
         Další díl
         26. březen 2021

         Napište nám