Dokumenty na aktuální, kontroverzní témata týkající se nás všech.
Připravil J. Krejčík ml.

Třicetiminutový dokument těchto autorů navazuje na film "Chapadla korupce", který byl na ČT1 vysílán 6. června loňského roku. Tehdy jej Václav Klaus ve své oficiální stížnosti Radě ČT kritizoval jako "útok na celý náš demokratický systém" a v důsledcích pak jako "výzvu ke svržení režimu". Následný dokument obou tvůrců mapuje postoj směrodatných představitelů politických stran ke korupci ve společnosti a zvláště pak v politice, snaží se vystopovat kořeny dnešní korupce v procesu privatizace a zjistit, jaké šance má do budoucna "široká protikorupční koalice politických stran", doporučovaná ČR zahraničními institucemi jako účinný nástroj boje s korupcí.

"Ryba páchne od hlavy", řekla na loňské mezinárodní protikorupční konferenci v Praze Eva Joly, vyšetřující soudkyně z Francie a postrach tamních korupčních politiků. Říkala to v zemi, kde má více než polovina obyvatel pocit, že žije ve zkorumpovaném státě a že vláda nemá zájem s tím něco dělat. Dokumentární film "Chapadla korupce 2", se snaží vystopovat, zda jsou takové pocity oprávněné a kde mají své kořeny. "Nestandardní" praktiky v procesu privatizace bývají ospravedlňovány nutností privatizovat rychle: jaké však byly motivy těch, kteří tehdy byli u toho? Především ale: co po 12 letech "přechodného období" dělají nyní pro to, aby "doba", ospravedlňující "nestandardní věci" definitivně skončila?

Je určitě pozitivní, když ministerstvo vnitra zorganizuje rozsáhlou protikorupční kampaň, nechá vytisknout příručky občanské sebeobrany a vyzývá lidi, aby proti korupci aktivně bojovali. Na druhé straně by mělo především jít samo ofenzivně příkladem.

Film se snaží zmapovat, jaké formy má dnes politická korupce: podobají se politické strany mafiím, které si dohazují vlivná místa, z nichž se dají plnit soukromé i stranické pokladny? Anebo si vytvářejí očistné mechanismy, protože pochopily, že rozšíří a upevní-li se tento dojem, podřežou si vlastní větev? Jak zajišťují čistotu svého financování a účetnictví? Kde spatřují hranice mezi lobbyingem a korupcí?

Tisknout pro občany příručky protikorupční sebeobrany rozhodně nestačí. Politici musejí mít vůli vypořádat se s korupcí ve vlastních řadách. Jinak se těžko něco zásadního změní, neboť: "ryba páchne od hlavy"...

Napište nám