Rodiče mají dost práce sami se sebou, jak mohou ještě zvládat svoje děti… Francouzská komedie o tom, co všichni velmi dobře známe (2001). Hrají: V. Lindon, I. Candelierová, O. Gourmet, I. Carréová, A. Martinesová a další. Režie Pascal Thomas

Středa je ve Francii den, který patří dětem – nechodí do školy, věnují se nejrůznějším zájmovým kroužkům, sportům, nebo se jen tak scházejí a hrají si. Pro rodiče je to snad jeden z nejhorších dnů v týdnu. Musí zabezpečit docházku na mimoškolní činnost a samozřejmě vědět, co jejich děti dělají v době volna.

„Ještě, že jsou větší děti, aby se postaraly o ty menší,“ říká jedna z malých hrdinek filmu. A skutečně, děti si vytvářejí svůj svět, svoji komunitu, ve které existuje velká solidarita, stejně jako nepochopení. Scenaristé situovali obrázek jednoho z takových „šílených dnů“ do města Nantes, kde je počasí stejně rozmarné, jako osud našich hrdinů – dětí a jejich rodičů, kteří se snaží nejen porozumět svým blízkým, ale především sami sobě.

Francouzský film – Středa, ten šílený den! – je velmi dynamická, až nervní, místy hořká komedie, která bude blízká nejen těm, kteří mají děti, ale i těm, kteří je viděli třeba jen z dálky. Film je postaven jednak na silném, propracovaném scénáři, ale zejména na vynikajících hereckých výkonech dětských představitelů a známých francouzských herců, jakým je například Vincent Lindon.

Napište nám