Spalující vášeň v každém tahu štětce. Poslední dny jednoho z největších malířů. Francouzské drama (1991). Hrají. J. Dutronc, G. Séty, N. Le Coq, A. Londonová, E. Zylbersteinová a další. Režie Maurice Pialat (Ve francouzském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Van Gogh režiséra Maurice Pialata se odehrává v roce 1890 a zachycuje posledních 67 dní v životě snad nejslavnějšího malíře všech dob Vincenta van Gogha. Gogh přijíždí koncem května do Auvers-sur-Oise, aby se léčil pod dohledem doktora Gacheta. Paradoxně je to nejplodnější období v jeho životě, namaloval kolem stovky pláten a kreseb.

Horečnatá práce v úzkosti, nenaplněné lásky, neúspěch sdílený s bratrem Théem, nesnesitelné vedro a vybičovaná citlivost, i absint, to vše vedlo k van Goghově předčasné smrti. Jeho poslední slova zněla: „Smutek potrvá navždy.“ Byl pochován na hřbitově v Auvers-sur-Oise. Theo, neschopen smířit se s bratrovou smrtí, zemřel o šest měsíců později a byl pochován vedle Vincenta.

Mnoho lidí se domnívalo, že van Goghovým posledním obrazem před sebevraždou byli Havrani nad obilným polem (zřejmě kvůli výrazně turbulentními stylu), ve skutečnosti však van Goghovým posledním dílem byla Zahrada u Daubigny.

Originální názevVan Gogh
Stopáž152 minut
Rok výroby 1991
ŽánrFilm