Zdeněk Svěrák: Jsem v tanci poněkud toporný, a když se na mě někdo dívá, stávám se ještě topornějším

Jeden z dílů sedmého ročníku StarDance byl věnován podpoře hendikepovaných a Centra Paraple, které pečuje o lidi ochrnuté po poranění míchy. V porotě zasedl jako host také zakladatel a patron centra Zdeněk Svěrák.

Jaké to bylo sedět v přísné porotě StarDance?

Protože tanci nerozumím, bral jsem to jako humorné vyjádření spojitosti soutěže s paraplegiky, kterým naopak rozumím. Proto jsem také všechny výkony odměňoval desítkou.

Nelákalo by Vás si v tomto kole vyzkoušet i roli tanečníka?

Nelákalo. Jsem v tanci poněkud toporný, vím o tom, a když se na mě někdo dívá, stávám se ještě topornějším.

Co Vás na minulém charitativním kole StarDance nejvíce zaujalo?

Když se to kolo chystalo, měl jsem strach, že účast tančících vozíčkářů bude působit rozpačitě. Když jsem viděl, jak to zafungovalo a jak to diváci spontánně uvítali, spadl mi kámen ze srdce.

Charitativnímu večeru StarDance předchází benefiční tančírna. Loni jste sám věnoval cenu do tzv. tiché aukce. Chystáte něco i pro tento rok?

Přinesl jsem jako cenu pěkně vypravenou knihu Divadlo Járy Cimrmana – divadlo, které se proslavilo. Získal ji pan Hovorka za neuvěřitelných 11 000 Kč. Vřele jsem mu poděkoval. Co budeme dražit letos, ještě nevím. Možná knížku Půlstoletí s Cimrmanem.

Proč má podle Vás smysl se na charitativní díl StarDance dívat a posílat DMS?

Uvědomíte si, co všechno se dá zvládnout a překonat, když člověk chce a ostatní pomohou. Tou DMSkou vstoupíte do dobré společnosti lidí, kteří si to uvědomují a chtějí to ocenit.

Co byste Parapleti ve StarDance popřál pro tento rok?

Aby měli tvůrci tohoto krásného a sledovaného pořadu dost nápadů, jak zvednout vysoko nastavenou laťku ještě o něco výš. Ale protože jsou dobří a dělají to s velkou chutí, těším se, že nás zase překvapí. Že bych si zároveň přál hodně darovacích DMS od diváků, snad ani nemusím dodávat.

Kdybyste si mohl vybrat tanec, který by Vás charakterizoval, který by to byl?

Asi waltz. Je pomalý, sentimentální, ale chvílemi oživne. Třeba při spinové otočce, kterou jsem kdysi uměl, ale už se někam vypařila.

Čeho si na tanečnících, kteří se StarDance zúčastní, nejvíce ceníte?

U těch na vozíku oceňuji všechno, u jejich chodících partnerů vnímám s radostí, jak s nimi přátelsky a bezprostředně spolupracují. Je to neokázalé vyjádření lidské solidarity.