Před lety domestikovaní, dnes ale svobodní, ohrožují nádhernou přírodu. Patří do ní, nebo mají být vyhubeni? Německo–francouzský dokument

Pořad bylo možné přehrát do 20. 2. 2017
Video není k dispozici

Dunajskou deltu, vzácný přírodní klenot, najdeme ve východní části Rumunska. Je to největší a nejzachovalejší evropská říční delta. Rozkládá se na 3446 km2 území, kde se Dunaj vlévá do Černého moře. V jejích mokřadech, stojatých a tekoucích vodách žije přes 1200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je také významným hnízdištěm tažného ptactva. Celkem 2733 km2 území delty je chráněno a od roku 1991 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V posledních desetiletích sem přibyl nový živočišný druh: divocí koně. Některé lidi to těší, jiné naopak ne. Tito koně, prohánějící se Dunajskou deltou, bývali před lety domestikováni. Jejich příběh se začíná psát v roce 1989, v roce rumunské revoluce a pádu socialistického zemědělství. Zemědělská družstva se zrušila a obyvatelé vesnic si koně buď rozebrali, nebo je vypustili do okolních luk. Oproti veškerým očekáváním koně přežili. Shromažďovali se do skupin, vytvořili rodiny a postupem času se z nich stala divoká zvířata. V deltě dnes žije na 2000 divokých koní a jejich počty stále stoupají. Biologové se obávají, že by mohli zničit zdejší, v Evropě unikátní ekosystém – les Letea, který je nejstarší evropskou přírodní rezervací, založenou v roce 1938. Tito vědci proto volají po likvidaci koní. Ministerští úředníci nezůstávají k varování vědců a ekologů hluší, a tak v nedávné době začali být zdejší koně systematicky vybíjeni.

Naštěstí se ale velmi silně ozývají i opačné, rozumnější hlasy jiných odborníků, kteří usilují o vypracování studií a programů, na jejichž podkladě by se určilo, kolik koní tento ekosystém bez úhony pojme, a jakým způsobem je možné ochránit jak původní flóru, tak zde zároveň zachovat i stáda divokých koní.

Originální názevWild Horses in the Danube Delta
Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 )D( ST HD
ŽánrDokument