Z Gymplu na Vejšku

Vejška je volným pokračováním diváckého hitu Gympl, který v kinech vidělo více než půl milionu diváků. Kultovní Gympl se stal dokonce legálně nejvíce stahovaným filmem roku 2007, ve kterém měl i premiéru. Díky velkému diváckému ohlasu a obecně příznivému přijetí Gymplu se tvůrci sami začali zajímat o to, co by se po skončení gymplu mohlo s jejich hrdiny dít.

Hrdinové Vejšky Kocourek (Tomáš Vorel jr.) a Kolman (Jiří Mádl) jsou dospělejší a podle tvůrců je film realističtější. Přestože jí humor nechybí, je Vejška dramatičtější, kamera rychlejší. V širokoúhlém obrazu dostává více prostoru i Praha magická.

Současné vyznění filmu se režisér rozhodl neponechat náhodě a na filmu spolupracoval přímo s lidmi z reálné graffiti scény. Scénář tak napsali společně český streetartista Pasta Oner a Tomáš Vorel, hudbu k filmu složil Mike Trafik, který působí také jako producent nejznámější rapové skupiny PSH. Vladimir 518, člen PSH, je autorem rapu k filmu Vejška.

Nejdražší záběry filmu natočili tvůrci s herečkou Ivanou Chýlkovou. „Chýlková například v jednom záběru zdemoluje Krausovu limuzínu Lancia v hodnotě dvou milionů korun. Dokázala to elegantně a napoprvé, druhé auto už ostatně nebylo k dispozici,“ říká Tomáš Vorel. Ivana Chýlková a Jan Kraus hrají ve Vejšce opět manžele Kolmanovi, rodiče jednoho ze dvou hlavních hrdinů. I v roli Kocourkovy matky uvidí diváci znovu Zuzanu Bydžovskou, která právě za tuto roli ve filmu Gympl získala Českého lva.

Dále tvůrci obsadili nové herce. „Jako profesora ekonomie jsem si přál Václava Klause a profesora UMPRUM Milana Knížáka, ale ti to hrát nechtěli. Profesora na VŠE tak hraje David Vávra a profesora na katedře grafiky hraje Jakub Kohák,“ říká Vorel. Na hlavní dívčí roli Julii proběhl velký casting a roli nakonec získala herečka Eva Josefíková. „Ne proto, že chodí s Mádlem, ale je to prostě úchvatná herečka. S jakým šarmem zahrála podmanivou mrchu, to jsem ještě v českém filmu neviděl. Josefíkovou bezesporu čeká velká kariéra,“ doplňuje Vorel.