Klasický americký sci-fi seriál (1966–67). Hrají: J. Hunter, M. Barrettová, J. Hoyt, P. Duryea, L. Goodwin, L. Nimoy a další. Režie Robert Butler

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jen málokterému televiznímu seriálu se dostalo takového diváckého ohlasu jako americké dobrodružné sci-fi sérii Star Trek z roku 1966, která vypráví příběhy hvězdné lodi Enterprise na průzkumné výpravě za hranicemi známého vesmíru.

Ve svých sedmdesáti devíti epizodách rozehrává Star Trek chytře napsané a inteligentní příběhy plné nadsázky, dobrodružství a skrytých myšlenek, k čemuž využívá oblíbené rekvizity science fiction - cesty časem, lety nadsvětelnou rychlostí, paralelní dimenze, podivné mimozemské kultury, neznámé nové světy a hluboko pohřbená tajemství dávných vesmírných civilizací. Mezi tvůrci seriálu najdeme mnohé slavné autory sci-fi - za všechny jmenujme třeba Theodore Sturgeona, Roberta Blocha, Normana Spinrada nebo Harlana Ellisona.

Neobvyklé nápady a poutavé příběhy získaly Star Treku oblibu nespočtu diváků po celém světě; záhy po svém uvedení se stal doslova legendou a dodnes je považován za jeden ze symbolů kultury šedesátých let. Dočkal se dokonce celé řady navazujících filmů a seriálů, z nichž některé uvedla v uplynulých letech i Česká televize.

Ústředním motivem seriálu je vesmírná loď Enterprise, průzkumná loď Spojené federace planet, společenství civilizací toužících po přátelství, poznání a pokroku, představující jednu z nejsilnějších mocností této části naší galaxie. Její smluvně vytyčené území má z jednoho konce na druhý tisíce parseků. Mimo křehkou síť obchodních a dopravních cest mezi jednotlivými členskými světy se však stále skrývají rozsáhlé nezmapované oblasti plné tajemství a nebezpečí. Úkolem Enterprise je mapovat nové hvězdné soustavy, navazovat kontakty s neznámými civilizacemi, chránit právo a spravedlnost a také bránit území Federace před nepřáteli, vnějšími i vnitřními.

Hlavními protivníky Federace jsou nebezpeční a válkychtiví Klingoni, kteří založili svou kulturu na válce a dobývání. Mezi Klingonskou říší a Federací už desítky let trvá napjatá studená válka, která čas od času propuká v krvavý ozbrojený konflikt o pohraniční území. Síly jsou však zhruba vyrovnány a ani jedna strana si nedovolí rozpoutat válku ve velkém měřítku.

Ani vypjatá diplomatická situace však nebrání tomu, aby byla Federace vyspělou, svobodnou a prosperující společností. Díky vyspělým technologiím, obnovitelným zdrojům energie a prakticky stoprocentním způsobům recyklace na atomární úrovni mají poprvé v historii lidstva všichni lidé dostatek jídla a rovné možnosti. Často se však ukazuje, že ani to není lékem na všechny problémy, třebaže v tomto světě vzdálené budoucnosti se už mnozí dokázali oprostit od netolerance, chamtivosti a strachu z neznáma, člověk stále zůstává tvorem chybujícím - dokonce i pod slupkou dokonalé techniky, kterou se obklopil.

Tento jednoduchý motiv si získal desítky milionů příznivců po celém světě, doposud dal za vznik pěti televizním seriálům a desíti celovečerním filmům. Ty si vynutili příznivci seriálu, kteří sami sobě začali říkat Trekkies, stejně jako jich desetitisíce zaslaly v polovině sedmdesátých let dvacátého století dopis tehdejšímu prezidentovi Spojených států, Geraldu Fordovi s prosbou, aby první skutečná americká vesmírná loď - raketoplán - nesla jméno Enterprise. Raketoplán Enterprise s registračním číslem OV-101 se do vesmíru nikdy nepodíval, ač je cesty schopen. Do vzduchu byl vynášen upraveným letounem Boeing-747, odkud pak samovolně směřoval na přistání.

Zpráva pro příznivce Star Treku

Vzhledem k tomu, že jednání mezi německým majitelem práv a Paramountem ohledně Deep Space Nine jsou na dobré cestě, Česká televize pevně doufá, že v průběhu roku 2005 bude moci začít s vysíláním tohoto seriálu.

Originální názevStar Trek / The Cage
Stopáž64 minut
Rok výroby 1964
 )D( ST
ŽánrSeriál