Život se smrtí

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 43  
Sdílet
| Poslat odkaz

Věra

Klikněte pro větší obrázekOsobitá, inteligentní žena, původní profesí rentgenoložka. Rakovina, se kterou se už jednou úspěšně utkala, se jí vrátila po šesti letech. Souhlasila s tím, aby televizní kamera byla nablízku jejímu bilancování se životem, setkávání s přáteli i loučení s maminkou. Potřebnou péči nalezla v domově Pod střechou, významnou pomoc jí poskytla zdravotní sestra mobilního paliativního týmu Anna. To podstatné stačila říct velmi srozumitelně a mnoha zajímavými způsoby.

Tomáš

Klikněte pro větší obrázekMěl zcela prozaickou profesi v metru, ale zároveň celoživotní vášeň, a tou byl film. Na filmovém pásu se objevoval jako komparsista nebo kaskadér, v mezidobí dělal rekvizitáře a technika kamery. Ve svém volném čase sportoval, cestoval, miloval dobrodružství, nepil ani nekouřil. Nečekané zhoršení zdravotního stavu přišlo náhle. Jeho nález na plicích se ukázal jako neléčitelný. Odmítl dlouhodobý pobyt v nemocnici a svěřil se do péče své manželky a syna s podporou domácího hospice.

Anna

Klikněte pro větší obrázekJako onkoložka se s léčbou zhoubných onemocnění a s odcházením nevyléčitelně nemocných setkává denně. Když si nahmatala bulku v prsu, uvědomila si, že i jí samotné se něco podobného může také týkat. Právě ona v průběhu pořadu poskytuje dvojí možný pohled – ze strany odborného lékaře i pacienta. Je mimořádně otevřená, věcná, dokáže divákům moudře zprostředkovat situaci, tak jak se vyvíjela. S tvůrci dokumentu spolupracovala celá rodina – manžel, pět dětí, přátelé. Spolu s nimi přišla na obrazovku i otázka víry. 

Kája

Klikněte pro větší obrázekRakovina jí zachránila manželství, které procházelo krizí. Ona svedla zápas s nemocí, manžel se pustil do stavby domu. Po dvaceti letech vztahu se do sebe znovu zamilovali. Seznámíme se s celou rodinou i přáteli. Působí dojmem lehkomyslné, temperamentní bytosti, která má tendenci svou situaci podceňovat, ale je to skutečně tak? Během natáčení se setkala s Hanou Zagorovou, se svojí nejoblíbenější zpěvačkou. Určitě si měly o čem povídat. 

Miluška

Klikněte pro větší obrázekMilušce na rakovinu zemřel první manžel. Druhý ji opustil po desáté chemoterapii. Zůstala sama se dvěma dětmi ve vesnici na úpatí Jeseníků. Diagnózu se dozvěděla po telefonu. Její léčba je náročná, onemocnění velmi vážné. Ona je však optimistická. Chodí ráda do přírody. Chtěla by vystoupat na Sněžku. Věcně hovoří o smrti, na její příchod je připravená, má nadepsané obálky pro děti, kam co poslat a jak se dál zařídit. Její dcera Katka studuje kvůli maminčině nemoci zdravotní školu.

Mirko

Klikněte pro větší obrázekRozloučil se v Americe se svou rodinou a po letech strávených v exilu se vrátil do Prahy. Má za sebou dobrodružnou životní dráhu, kromě jiného je také veteránem války ve Vietnamu. Praha i jeho přátelé se od šedesátých let, kdy odtud odcházel, proměnili. Přesto je to stále ten domov, kde hledá pomoc a zastání. Jeho chlapská filozofie je obsažena v přání zemřít vestoje. Vlídně nabídnutou ruku k pomoci našel u své přítelkyně a v domácím hospici.

Magda

Klikněte pro větší obrázekSe svým manželem žije tato stavební inženýrka v malé obci na Brněnsku. Miluje spolkový život a i přes těžké onemocnění se do něj zapojuje. Setkali jsme se s ní v okamžiku, kdy byla v péči paliativního onkologického pracoviště v Brně. I v jejím případě došlo k recidivě onemocnění, které bylo před lety úspěšně odléčeno. Jejím největším přáním je být co nejdéle soběstačná a svou vlastní budoucnost odměřovat krátkými časovými horizonty, vedoucími k naplnění malých i větších soukromých radostí. Její mikrosvět, to je vedle manžela také dcera a vnoučata.

Stopáž: 41 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Šárka Maixnerová (Horáková)
Šárka Maixnerová (Horáková)

scenáristka, dokumentaristka a spisovatelka

Petra Všelichová
Petra Všelichová

režisérka

* 1974