Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat… Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem (1964). Dále hrají: G. Fröbe, H. Blackmanová, S. Eatonová, T. Malletová, B. Lee, L. Maxwellová, D. Llewelyn a další. Režie Guy Hamilton

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm…

Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo“ se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost.

S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty.

Svět Jamese Bonda

Svět Jamese Bonda

Goldfinger je prvním filmem, ve kterém si James Bond objedná Martini. A vůbec prvním filmem, ve kterém byl zobrazen laser. Sledujte další vyprávění Alexe Mikšovice o zajímavostech ze zákulisí.

Koktejl

Martini Shaken Not Stirred

5 cl vodka (nebo gin)
1 cl Martini Extra Dry

Protřepat, nemíchat.

James objednává na palubě Goldfingerova letadla Martini, aniž určuje základní alkohol. Divák se čtenářskou zkušeností ale dávno ví, že kromě Casina Royale James Bond Martini jinak než s vodkou nepije.

Sean Connery
herec

Sean Connery

* 25. 8. 1930

† 31. 10. 2020


Originální názevGoldfinger
Stopáž106 minut
Rok výroby 1965
 )D( ST HD
ŽánrFilm