Česká televize a Revival

Česká televize – největší koproducent českých filmů

Česká televize – největší koproducent českých filmů

Proč Česká televize podpořila Revival? Za Filmové centrum České televize odpovídá hlavní dramaturg Jaroslav Sedláček.

Těch důvodů bylo několik: Výjimečná herecká příležitost pro čtyři skvělé herce, žánr hudebního filmu, který tady dlouho nebyl, silný motiv rodičů a dětí, kteří si nakonec navzdory všem animozitám a problémům dokáží říct, jak moc se mají rádi, a samozřejmě empatická režie Alice Nellis, která slibovala, že to všechno dokáže udržet pohromadě v sevřeném a v patřičně rockově svižném tempu.

Filmové centrum České televize funguje rok. Jak jste spokojeni se svojí činností a na jaké další vaše filmy se můžeme těšit?

Hodnotit sami sebe nebudeme, to ať dělají jiní. Ale jak všichni víme, filmy jsou během na dlouhou trať, takže skutečné výsledky naší práce budou vidět později. Obecně se dá říct snad jen to, že za ten rok se o podporu České televize ucházelo necelých tři sta filmových projektů. To je neuvěřitelné číslo! Bohužel, kvalita drtivé většiny z nich je mizerná, nicméně Česká televize jako veřejnoprávní instituce musí posoudit a odpovědět každému z nich. To bere spoustu času a sil, ale je to nutné zlo, se kterým nelze asi nic moc dělat. O to důležitější je ale najít si dost času a hlavně energie na změnu toho, co nás trápí ještě víc a tím je minimum kvalitních scenáristů a zoufalý nedostatek dramaturgů. Řada těch projektů, které do ČT přicházejí, sice není z nejlepších, ale mají v sobě něco tu více tu méně zajímavého či nosného. Je potřeba vybrat ty nejzajímavější, najít jim správného lékaře-dramaturga a dopřát jim čas. Ale i tak je potřeba počítat s tím, že ne každá látka si nakonec zaslouží být filmem pro kina a že vzhledem k nákladnosti tohoto druhu umění by si podporu měli zasloužit opravdu jen ty nejlepší projekty z nejlepších.

Takže na jaké filmy ČT se teď můžeme těšit?

Filmový podzim s Českou televizí bude hodně nabitý. Na konci srpna ho odstartuje psychologický thriller Honzy Hřebejka Líbánky. Následovat bude hodně zajímavá novinka Jitky Rudolfové Rozkoš, jak s oblibou říkám, „první český SMS film“. Režisér Milan Cieslar natočil v angličtině a s mezinárodním obsazením předlohu Arnošta Lustiga Colette, která zachycuje běžný život v koncentračním táboře za druhé světové války. Velké ambice mají mezinárodně hvězdně obsazení Klauni režiséra Viktora Tauše s Oldřichem Kaiserem a Jiřím Lábusem v hlavních rolích. Emocemi zacloumat by měla Křídla Vánoc Karin Babinské. Nikoho chladným určitě nenechá ani novinka režiséra Zdeňka Tyce Jako nikdy s Jiřím Schmitzerem, Petrou Špalkovou a Taťjanou Medveckou v hlavních rolí. Super hvězdnou sestavou a hodně neobvyklým žánrem se chlubí Všiváci Romana Kašparovského atd. atd. Zkrátka a dobře, věřím, že divák bude mít z čeho vybírat a že se bude do kina rád vracet.