Válka světů
Tvorba jednoho ze zakladatelů vědecko-fantastického žánru, anglického autora H. G. Wellse, se vždy těšila zájmu filmařů.
K jeho nejoblíbenějším knížkám patří Válka světů (1898), v níž popisuje napadení naší planety technologicky vyspělejší civilizací Marťanů.
Čtyřicet let po prvním vydání knihy (30. října 1938) vzbudila mimořádnou pozornost rozhlasová adaptace Orsona Wellese, která svojí formou "živého vysílání" způsobila paniku po celých Spojených státech.
Zatím jediný filmový přepis knihy vznikl v roce 1952 pod režijním vedením bývalého odborníka na zvláštní efekty a kameramana Byrona Haskina (1899-1984) a v produkci maďarského emigranta George Pala (1908-1980), který se proslavil jako průkopník na poli loutkového filmu a speciálních efektů. A právě filmové triky jsou přes technická omezení daná dobou vzniku nadprůměrné i po více než padesáti letech.
Jejich tvůrce Gordon Jennings byl po právu oceněn Oscarem.
S dalšími oscarovými nominacemi (nejlepší střih a zvuk) snímek podlehl vítězi roku 1953 (kdy byla Válka světů uvedena do kin), adaptaci známého románu Jamese Jonese Odtud až na věčnost.
Ve své době nesmírně populární snímek, v němž účinkují vesměs málo známí herci, je i po letech zručně natočenou spektakulární podívanou, která podstatným způsobem poznamenala vývoj sci-fi ve filmu.
Jeden z nejpopulárnějších diváckých hitů posledního desetiletí Den nezávislosti (1996) je tímto dílem přímo inspirován.
Wellsův román se ještě dočkal televizní adaptace (44dílný seriál z let 1988-90) a možná se zanedlouho dočká nové velkorozpočtové verze. Společnost Paramount, která vlastní práva k Wellsově předloze, totiž před časem ohlásila projekt, na kterém má spolupracovat s produkční firmou známého herce Toma Cruise.