Boj s nebezpečnými teroristy vrcholí na fotbalovém stadionu. Americký katastrofický film podle románu Thomase Harrise.
Hrají: R. Shaw, B. Dern, M. Kellerová, B. Fehmiu, F. Weaver, S. Keats, M. V. Gazzo, W. Daniels, W. Gotell a další. Režie: John Frankenheimer

Americký autor kriminálních thrillerů Thomas Harris (nar. 1940) se proslavil především zfilmovanou trilogií (Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal) s postavou Hannibala „Kanibala“ Lectera.

Úspěch ovšem měla už jeho románová prvotina Černá neděle (1975), jež byla o rok později rovněž převedena do filmové podoby. Harris v ní popisuje fiktivní teroristickou akci známé arabské militantní skupiny Černé září (nechvalně proslulé především svým útokem proti izraelským sportovcům během letní olympiády v Mnichově 1972) na území Spojených států, která až nečekaně připomíná mnohem pozdější události z 11. září 2001.

Režisérem filmové verze byl John Frankenheimer (1930–2002), který má na svém kontě např. politické thrillery Mandžuský kandidát (1962) a Sedm dní v květnu (1963) nebo divácky vděčný akční snímek z prostředí automobilových závodů Grand Prix (1966).

Černá neděle je v jeho podání dramaticky sevřeným thrillerem, který detailně sleduje přípravu teroristického útoku a souběžně snahu amerických tajných služeb a izraelského Mossadu hrozícímu nebezpečí zabránit. Formálně sice ctí základní pravidla katastrofického žánru, který ovšem v polovině 70. let v Hollywoodu už dozníval, ale zároveň svoji tematikou přesahuje do oblasti mezinárodního politického dramatu, jež se v té době v americkém filmu objevovaly spíš výjimečně (obvyklejší byly domácí politické thrillery, jako např. Pohled společnosti Parallax či Všichni prezidentovi muži).

I po letech nadprůměrný snímek má zajímavé herecké obsazení.

Ústřední postava izraelského agenta Kabakova byla jednou z posledních úloh významného anglického herce Roberta Shawa (1927–1978).

Mentálně poznamenaného vietnamského veterána Landera ztvárnil odborník na psychopaty Bruce Dern (držitel Oscara za roli ochrnutého kapitána Hydea v Ashbyho dramatu Návrat domů).

Roli fanatické teroristky Dahlie vytvořila švýcarská herečka Marthe Kellerová, známá u nás hlavními rolemi z filmů Maratonec, Bobby Deerfield či Fedora.

Hrají: R. Shaw, B. Dern, M. Kellerová, B. Fehmiu, F. Weaver, S. Keats, M. V. Gazzo, W. Daniels, W. Gotell a další. Režie: John Frankenheimer

Napište nám