Černá neděle
Americký autor kriminálních thrillerů Thomas Harris (nar. 1940) se proslavil především zfilmovanou trilogií (Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal) s postavou Hannibala "Kanibala" Lectera.
Úspěch ovšem měla už jeho románová prvotina Černá neděle (1975), jež byla o rok později rovněž převedena do filmové podoby. Harris v ní popisuje fiktivní teroristickou akci známé arabské militantní skupiny Černé září (nechvalně proslulé především svým útokem proti izraelským sportovcům během letní olympiády v Mnichově 1972) na území Spojených států, která až nečekaně připomíná mnohem pozdější události z 11. září 2001.
Režisérem filmové verze byl John Frankenheimer (1930-2002), který má na svém kontě např. politické thrillery Mandžuský kandidát (1962) a Sedm dní v květnu (1963) nebo divácky vděčný akční snímek z prostředí automobilových závodů Grand Prix (1966).
Černá neděle je v jeho podání dramaticky sevřeným thrillerem, který detailně sleduje přípravu teroristického útoku a souběžně snahu amerických tajných služeb a izraelského Mossadu hrozícímu nebezpečí zabránit. Formálně sice ctí základní pravidla katastrofického žánru, který ovšem v polovině 70. let v Hollywoodu už dozníval, ale zároveň svoji tematikou přesahuje do oblasti mezinárodního politického dramatu, jež se v té době v americkém filmu objevovaly spíš výjimečně (obvyklejší byly domácí politické thrillery, jako např. Pohled společnosti Parallax či Všichni prezidentovi muži).
I po letech nadprůměrný snímek má zajímavé herecké obsazení.
Ústřední postava izraelského agenta Kabakova byla jednou z posledních úloh významného anglického herce Roberta Shawa (1927-1978).
Mentálně poznamenaného vietnamského veterána Landera ztvárnil odborník na psychopaty Bruce Dern (držitel Oscara za roli ochrnutého kapitána Hydea v Ashbyho dramatu Návrat domů).
Roli fanatické teroristky Dahlie vytvořila švýcarská herečka Marthe Kellerová, známá u nás hlavními rolemi z filmů Maratonec, Bobby Deerfield či Fedora.