Galakoncert k umělcovu letošnímu životnímu jubileu ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze z děl G. Verdiho, F. Cilea, R. Wagnera, G. Donizettiho, G. Pucciniho, E. Capua a dalších.
Spoluúčinkují: D. Jenis-baryton, R. Novotný-flétna, L’. Rybárska-soprán, Jaroslav Dvorský-tenor, Pavol Dvorský-baryton, K. Gott-tenor, E. Urbanová-soprán a E. Jenisová-soprán. Hraje Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK za řízení R. Štúra. Režie T. Šimerda.

Zdá se to být neuvěřitelné, ale slovenskému milovníkovi světových operních scén, tenoristovi Peterovi Dvorskému je už 50 let. U příležitosti jeho kulatého jubilea by uspořádán 16. září ve Smetanově síni Obecního domu v Praze koncert s názvem "Děkujeme za Vaši přízeň". Vedle oslavence, jehož hlas stále září mladickou svěžestí, se představili na tomto galavečeru manželé - zpěváci Dalibor a Eva Jenisovi, Ĺubica Rybárska, Eva Urbanová, král českého popu Karel Gott a bratři Dvorští - Jaroslav a Pavol.

Operní zpěvák Peter Dvorský (1951) absolvoval bratislavskou konzervatoř, v roce 1972 se stal sólistou Slovenského národního divadla v Bratislavě, 1974-5 laureátem mezinárodních pěveckých soutěžích v Moskvě a Ženevě a absolvoval Corso perfezionamento (Kurs dokonalosti) při milánské Scale. V lednu 1977 debutoval ve Vídeňské státní opeře a o měsíc později v Bavorské státní opeře v Mnichově Na podzim téhož roku už na něho čekala newyorská Metropolitní opera, kde ztvárnil Alfréda ve Verdiho Traviatě. V té době se též ozvala se svojí nabídkou londýnská Covent Garden, později přibyly Curych (Massenetův Werther) a milánská La Scala s rolí Rudolfa v Pucciniho Bohémě. V dlouhé řadě hostování Petera Dvorského čteme veronskou Arénu, Ženevu, Memorial Opera House v San Franciscu, Teatro Comunale ve Florencii a Boloni, proslulé Teatro La Fenice v Benátkách a konečně i pozvání na Salcburské hry v roce 1989, kde ztvárnil Cavaradossiho v Pucciniho Tosce. Tuto postavu vytváří v současnosti i v pražském Národním divadle.

Napište nám