Předchozí díl | Následující díl

Ceny Paměti národa

Eva Roubíčková

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6  
Sdílet
| Poslat odkaz

Režie K. Kintera

Klikněte pro větší obrázekEva jako jediná z rodiny přežila Terezín. Po letech se našel její terezínský deník, který poskytuje vzácné svědectví o běžném životě v táboře z pohledu mladé dívky.

Eva Roubíčková, rozená Mändlová, prožila čtyři válečné roky v Terezíně, odkud pochází unikátní svědectví. Její deník popisuje běžný život v ghettu, osudy lidí, jak se s podmínkami tábora vyrovnávají, kde hledají útěchu. Jde o ohromující výpověď mladé dívky, která si zoufá nad utrpením a hrůzou, bojí se, že nadobro ztratila lásku a ideály.

„Věci pro mě úplně ztratily cenu. To, co je důležité, jsou lidské životy.“

Eva Roubíčková se narodila v německy mluvící židovské rodině. Její otec Arnošt Mändel, veterán z 1. světové války, učil na klasickém gymnáziu latinu a řečtinu. Rodina bydlela v pěkné vile v Žatci, Eva studovala gymnázium. Po roce 1938 obyvatelé převážně německého města stále více podléhali hitlerovské propagandě. Dříve poklidné soužití lidí různých národností a vyznání vzalo za své. Rodina před narůstající krizí opustila Žatec a přestěhovala se do skromnějšího bytu v Praze.

Eva se zasnoubila s Richardem Roubíčkem, kterému se podařilo uprchnout před nacisty do Anglie. Snažil se pro ni marně zajistit britské vízum. V roce 1941 byla celá rodina transportovaná do Terezína. Nikdo si neuměl představit, že v malém pevnostním městě bude soustředěna většina Židů z Čech i okolních zemí. Namísto několika tisíc původních obyvatel se v přeplněných ubikacích tísnily desetitisíce lidí sužovaných hladem, nemocemi i neurčitým strachem z transportů „kamsi na východ“.

Eva měla štěstí, byla přidělena na práci v zemědělství, kde byla chráněna před dalšími transporty. Mohla pracovat mimo zdi ghetta a dostala se do kontaktu s dalšími lidmi. Do tábora pašovala jídlo, které si nakradla v zahradách. Několikrát dostala balíček od bohušovickěho železničáře Karla Košvance, který až do konce války zásoboval uvězněné Židy jídlem i novinami. Brzy byla zadržena četníkem. Za pašování hrozil v nejlepším případě transport, v horším i dlouhé vězení, možná poprava. Velitel terezínských četníků Janeček, po válce popraven za kolaboraci s nacisty, Evu mučil: kopal, tloukl pěstí, fackoval, vyhrožoval smrtí. Měsíc v terezínském vězení nebyla jen izolace, hlad, ale především naprostá nejistota, co bude dál, zda ji druhý den ráno vytáhnou na dvůr a popraví, nebo ji naloží do transportu a už své blízké nikdy neuvidí.

Po měsíční vazbě Eva vyvázla bez postihu. Vrátila se ke své práci v zemědě

lství, od kamarádek se učila česky, snažila se i jinak vzdělávat a žít v nenormálních podmínkách ghetta alespoň trochu normální život. Naději na osvobození utnula další vlna deportací na podzim 1944. Rodině Mändelových se dosud transporty vyhýbaly, tentokrát nebyl možný žádný odklad či odvolání. Téměř celé ghetto bylo zlikvidováno, Eva neúspěšně prosila o přiřazení do transportu se svou rodinou. Pracující v zemědělství zůstali částečně ochráněni až do konce války. Eva válku přežila, zůstala ale sama, zlomená a apatická.

Veškeré naděje upírala k naději, že žije její předválečný snoubenec Richard. Ukázalo se, že se v květnu 1945 vrátil do Prahy v řadách vojáků bojujících na západní frontě. Snoubenci se setkali a zjistili, že jejich láska i přes všechny prožité hrůzy přetrvala. Jejich děti o dvacet let později objevily v šuplíku rodičů starý sešit hustě popsaný německým těsnopisem – terezínský deník Evy Roubíčkové. Toto jedinečné svědectví bylo v českém překladu publikováno v roce 2009.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Jana Nováková 25. 3. 2018 11:40

  Jana Nováková

  Na poĹ™adu Ceny pamÄ›ti národa v roce 2012 jsem byla osobnÄ› v divadle, nic krásn…

 • Dana 12. 12. 2012 22:18

  Me tedy fascinuje, jak Cesi a Zide byli ''nasilne vystehovani'' a ''vyhnani'' …

 • Dagmar 12. 12. 2012 22:00

  trochu nepovedenĂ˝ veÄŤer

  DobrĂ˝ veÄŤer. Věřím, Ĺľe nebudu jediná, kdo se vyjádří negativnÄ› k dnešnĂ­ podobÄ›…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 3 minuty – Rok výroby: 2012 – P  ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady