55th Annual Grammy Awards

Přímý přenos z udílení nejprestižnějších hudebních cen světa ze Staples Center v Los Angeles. Tlumočí D. Hábová, komentuje J. Rejžek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Grammy Awards, nejznámější hudební ceny světa, uděluje v USA od roku 1958 organizace nazvaná National Academy of Recording Arts and Sciences. Ačkoliv Grammy může vyhrát umělec, producent či zvukový technik jakékoliv národnosti, ceny vždy reflektovaly především americkou hudební scénu. První pokus o televizní vysílání slavnostního předávání cen Grammy se datuje k roku 1959. Od roku 1971 se pak Grammy vysílají pravidelně v přímém přenosu. Vždy jsou spojeny s řadou živých vystoupení a rozhovorů s vítězi. Samotné ceny se za půl století příliš nezměnily, stále připomínají gramofón na podstavci, jen dnes jsou větší a pevnější než v padesátých letech.

Návrhy na udělení Grammy mohou zasílat členové akademie, kterých je asi 12 000, nebo nahrávací společnosti. Zhruba 150 členů akademie se pak sejde k poslechu ukázek, aby posoudily, zda se hodí do daných kategorií jako rock, pop či country. V této fázi se ještě neposuzuje technická nebo umělecká stránka, ale čistě žánrové zařazení. Nominovat mohou pouze odborníci v dané oblasti – např. odborník na klasickou hudbu nemůže nominovat v kategorii Rhytm and Blues a naopak. Všichni ale mohou nominovat do čtyř hlavních kategorií: Nahrávka roku, Album roku, Píseň roku a Nejlepší nováček.

Originální název55th Anual Grammy Awards 2013
Stopáž210 minut
Rok výroby 2013
 L
ŽánrZábava