Silnější než život
Hollywoodská autocenzura (tzv. Production Code neboli Produkční kodex) zabraňovala po dlouhá léta tomu, aby se ve filmech objevovaly určité kontroverzní aspekty. Jedním z nich bylo i užívání narkotik. V polovině padesátých let se však už objevily snímky, které se tímto tématem zabývaly. Proslulé je Premingerovo drama Muž se zlatou rukou (1955) s velkým výkonem Franka Sinatry v úloze drogám propadlého hudebníka, už méně známý je film režiséra Nicholase Raye (např. Rebel bez příčiny nebo Johnny Guitar) o nemocném učiteli, jemuž se dostane léčby v podobě nového "zázračného" léku, který ovšem při špatném dávkování může vyvolat nejen závislost, ale i těžkou psychózu.
Snímek Silnější než život (1956) vznikl podle článku v časopisu The New Yorker, čerpajícího ze skutečného případu, na popud herce Jamese Masona, který byl také producentem. Přes problematické souvislosti (lék kortizon jmenovaný ve filmu měl nebezpečné vedlejší účinky při svém uvedení na trh v roce 1948, ale v polovině padesátých let už byl relativně bezpečným medikamentem, takže farmaceutická společnost vyrábějící lék se proti filmu ohradila) je Silnější než život i po letech působivým portrétem psychicky postiženého člověka se všemi vlivy, jež tato situace představuje nejen pro jeho rodinu, ale i pro společnost.
Postava učitele Eda Averyho patří k nejlepší Masonovým hereckým kreacím. Ve vedlejší roli jeho kolegy se objevuje pozdější slavný komik Walter Matthau. Snímek v době svého uvedení kromě farmaceutických kontroverzí příliš pozornosti nevzbudil (byl uveden v soutěži benátského festivalu, ovšem zůstal bez ocenění) a náležitého ohodnocení se dočkal až s mnohaletým zpožděním.