JAKO NIKDY v hlavní soutěži Varšavského filmového festivalu

„JAKO NIKDY“, právě uváděný film Zdeňka Tyce, byl vybrán do hlavní soutěže 29. ročníku prestižního filmového festivalu ve Varšavě, který se koná ve dnech 11. – 20. října. Kritikou ceněný snímek stojí na mimořádných hereckých výkonech Petry Špalkové, Jiřího Schmitzera a Taťjany Medvecké.

Ústředním tématem komorního dramatu JAKO NIKDY je sice odchod ze života, přesto mu nechybí humor, vyhýbá se falešnému patosu a smrt ukazuje jako samozřejmou součást života. A stejně jako život, i jeho konec přináší situace vypjaté, obyčejné, smutné i úsměvné.

Varšavský filmový festival se v roce 2009 zařadil do skupiny prestižních filmových přehlídek, Mezinárodní federací filmových producentů (FIAPF) dříve označovaných jako kategorie "A". Patří do ní například festival v Karlových Varech, v Cannes, Benátkách nebo Berlíně.

Loni festival navštívilo přes 100 tisíc diváků, kteří na 366 projekcích shlédli 129 celovečerních a 83 krátkometrážních snímků od tvůrců z 55 zemí světa.

V roce 2010 si z festivalu hlavní cenu v dokumentární sekci odnesla režisérka Olga Špátová za Oko nad Prahou – dokument o architektu Janu Kaplickém a jeho projektu pražské Národní knihovny, před třinácti lety ve Varšavě uspěli i Ondříčkovi Samotáři.