Jeden rok s Fulbrightem

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 8  
Sdílet
| Poslat odkaz

„Když se v Americe řekne Fulbright, všichni jsou paf,“ říká režisérka Tereza Nvotová.

Tereza Nvotová
Tereza Nvotová
herečka, režisérka
Jak jste se dostala k projektu Jeden rok s Fulbrightem?

S projektem mě oslovila producentka Veronika Finková, nejspíš mimo jiné i proto, že umím dobře anglicky. Společně jsme pak vybírali lidi, o kterých budeme natáčet. Těch účastníků stipendijního pobytu jsme obešli mnoho. A z nich jsme pak vybírali ty, kteří dělají něco strašně informačně zajímavého a je to skvělé téma, což je například případ Davida Ondráčky z Transparency International, anebo ty, u kterých jsme očekávali, že se z jejich Amerického pobytu vyvine silný příběh.

Jaký na Vás udělal dojem samotný Fulbright?

Musím říct, že je to opravdu skvělý program. Bohužel je v něm ale hodně byrokracie. Ovšem pokud už se člověk jednou do Ameriky v rámci toho stipendijního pobytu dostane, tak jsou tam samé výhody. U nás to zatím nemá tak velké jméno, ale když v Americe řeknete, že děláte Fulbrighta, jsou z toho všichni úplně paf. Znamená to pro ně, že jste v oboru opravdu absolutní špička. Dokonce jsme byli při natáčení svědky toho, že v jedné zapadlé americké vesničce zastavil naše aktéry cestou autem dopravní policista a když mu řekli, že jsou fulbrightisti, okamžitě je zase nechal jet dál. Dokonce jsem sama uvažovala, že bych se zkusila do Fulbrighta přihlásit. Ale každá země má trochu jiné podmínky a já, coby Slovenka, bych musela mít doktorát. Magisterský titul, který mám, na to nestačí.

Který z příběhů, které jste točila, Vám nejvíce přirostl k srdci?

Nejemocionálnější vztah jsem si vytvořila k rodině Ondřeje Bažanta z Jevíčka na Moravě. Ten do Ameriky odjel učit s celou svojí rodinou včetně tří malých dětí, přičemž jeho šestiletý syn se během toho roku naučil z ničeho plynně hovořit anglicky. S těmi jsme se hodně spřátelili a byla to velká legrace.

  • Adam Oľha

    Adam Oľha

    „Uvažuju, že se na Fulbrighta sám přihlásím,“ říká režisér Adam Oľha.

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.