Královská aféra
Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu.
Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav.
Vedle očekávaného úspěchu v Dánsku se evropský koprodukční snímek, jenž se zčásti natáčel také v České republice, stal mezinárodním hitem a byl uveden do distribuce v desítkách zemí celého světa, včetně Latinské Ameriky a Asie. Role tragického mileneckého páru připadly křehké švédské herečce Alicii Vikanderové a charismatickému dánskému herci Madsi Mikkelsenovi, který hrál i v řadě amerických produkcí včetně bondovky Casino Royale či seriálu Hannibal. Začínající dánský herec Mikkel Boe Folsgaard byl za své mnohovrstevnaté ztvárnění krále Kristiána VII. oceněn nejen domácími výročními cenami, ale také Stříbrným medvědem na Berlinale.