Jeden z novodobých divů světa – proslulé sídlo inků. Americký dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Město pravděpodobně nechal vystavět panovník Pachacútec Yupanqui někdy mezi roky 1440 a 1470. Dodnes, krom jiného, neznáme jeho přesnou funkci, a stejně jako kolem jeho zániku i o tom, k čemu sloužilo, vedou historici spory. Jednalo se o opevnění pro obranu před nájezdníky z nepřátelsky naladěných kmenů? Nešlo spíše o jakousi chatovou osadu, kam odjížděli lidé na odpočinek z velkých měst v nížinách? Jiná teorie zase nabízí vysvětlení, že zde probíhala výuka a zasvěcování mladých žen pro službu u královského dvora.

Jeho dnešní funkce naproti tomu žádné pochyby nevyvolává. Památka láká turisty z celého světa. Její devizou je především neobvyklá zachovalost, kterou paradoxně nyní ohrožují právě přívaly lidí. UNESCO proto muselo učinit některá omezení, pomáhají udržet dobrý stav komplexu budov a opevnění, který se před několika lety zařadil v celosvětovém hlasování mezi sedm novodobých divů světa vedle staveb jako indický Tádž Mahal nebo římské Koloseum.

Mezi vrcholky, které obklopují Machu Picchu, najdeme spoustu vyhledávaných staveb, kupříkladu strážní věž, z níž měli ozbrojení hlídači dobrý výhled na většinu města. Dnes ji okupují turisté s fotoaparáty a pořizují z ní působivé snímky.

Další významné místnosti a budovy mají povětšinou nějaký vztah ke slunci, které mělo ve zdejší kultuře výsadní postavení. S jeho světlem si hrála Místnost tří oken, Opěrný sloup Slunce zase pravděpodobně sloužil jako astronomický kalendář.

Originální názevMachu Picchu Decoded
Stopáž53 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrDokument