Kompas času

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zábavné seznamování s historií. Animovaný seriál

Vyrábět krásné věci, bylo umění, které starověcí Řekové skutečně ovládali. Bylo to proto, že milovali krásu a chtěli jí být obklopeni! Za tímto účelem se stávali velkolepými řemeslníky a staviteli a vytvářeli fantastická díla, která dodnes obdivujeme. Mezi starověkými Řeky bylo mnoho vynikajících umělců. Toto období nazýváme Umění starověkého Řecka. Způsob, jakým Řekové vdechovali svým výtvorům krásu, se stal zdrojem inspirace pro mnohé kultury. Například pro starověké Římany a později renesanční umělce. Jistě znáte Leonarda da Vinci. Ano, namaloval Monu Lisu. Dokonce i moderní malíři pohlíželi donedávna na starověké Řeky jako na zdroj inspirace. Známé řecké sochy nepředstavují nikoho konkrétního, ale jsou odrazem ideálu lidské krásy. Jsou tak nádherné, tak bravurně vytvořené, že v podstatě až do dnešních dnů byla jen hrstka sochařů schopna vyrovnat se jejich kvalitě, kterou jsou starověcí Řekové pověstní.

Olympijské hry

Olympijské hry byly velkolepou oslavou. Shromažďovali se na nich zástupci všech řeckých měst. V době, kdy se hry konaly, byly zakázány všechny války. Olympijské hry byly tak důležité, že během jejich konání byly přerušeny i veškeré sváry mezi řeckými městy. Pro muže neexistoval lepší způsob, jak si zajistit přízeň žen, než stát se olympijským vítězem. Vítězství bylo jasnou ukázkou fyzických i morálních kvalit. Samozřejmě si nejspíš myslíte, že ten, kdo v těchto náročných disciplínách vyhrál, obdržel velký pohár a spoustu peněz, jako dnešní sportovci. To se pletete. Vítězové byli odměňováni olivovým věncem. Řekové se neúčastnili her pro peníze. Přihlašovali se kvůli slávě. A nic nevyjadřuje slávu lépe než olivový věnec, který přinesli olympští bohové, hrdí sponzoři těchto i všech ostatních olympijských her!

Olympští bohové

Řekové měli bohy a bohyně téměř pro všechny oblasti života, válku, lásku, rodinu, moudrost. A mnoho dalších. Ale existoval jeden bůh, který vládl všem ostatním bohům. Byl to Zeus. Hlavních řeckých bohů bylo 12 a všichni žili společně v rozlehlém paláci na vrcholku hory Olymp. Hory tak vysoké a tak strmé, že na ni žádný smrtelník nedokázal vylézt. Palác na Olympu měl přepych, jaký si jen můžete představit. Byla v něm spousta místností. Zoo pro obětovaná zvířata. Místnost se zbraněmi, kuchyně a jídelna. Nejdůležitější místností byl obrovský obývací pokoj, kde se scházeli bohové a debatovali nad lidskými problémy. Řečtí bohové byli velmi podobní lidem. Cítili nenávist a závist. Cítili bolest při válce nebo při hádce. A především se zamilovávali do lidí a přiváděli tak na svět mnoho dětí, které se také staly bohy nebo polobohy. Nicméně existovaly vlastnosti, které bohy od lidí značně odlišovaly. Bohové byli nesmrtelní a měli obrovskou moc. Navíc drželi v rukou osud každé lidské bytosti.

Filozofie

Řekové velmi rádi hloubali o světě, který je obklopoval. Pokládali si spoustu otázek. Od matematiky po lásku k přírodě. Tak se zrodila filozofie. Filozofie je způsob poznávání a zkoumání světa pokládáním otázek a hledáním odpovědí s použitím rozumu a logiky. Ve starověkém Řecku žilo mnoho moudrých mužů, kteří si kladli otázky, na které bylo velmi těžké najít odpověď. Například z čeho je vše tvořeno. Když nad těmito věcmi Řekové diskutovali, přišli s myšlenkami, které věda prokázala až o tisíce let později. Starověcí řečtí filozofové diskutovali o různých problémech. A ačkoli jejich diskuse často vedly k vášnivým sporům mezi lidmi, jedni byli přesvědčeni o tom a druzí o onom, jejich myšlenky obrovskou měrou ovlivnily způsob, jakým dnes pohlížíme na svět. Jejich snaha odpovědět na otázky logickým a nevyvratitelným způsobem se stala základem pro filosofickou metodu a základem téměř celého dnešního vědeckého myšlení.

Alexandr Veliký

V Řecku žil muž, který měl již od mládí tak obrovsky smělé sny, jaké by ostatním ani nepřišly na mysl. Tento mladý muž, jménem Alexandr, byl synem krále Filipa II., krále Makedonie. Rozhodl se vypravit na dlouhou pouť se smělým cílem: stát se tím největším dobyvatelem a ovládnout svět. Alexandrova pouť započala v Makedonii v roce 334 př. n. l. Když mu bylo dvacet let, zformoval mladý válečník armádu a naučil ji taktiky, které byly na jeho dobu zcela nové. S touto armádou dosáhl neuvěřitelně smělých skutků. Alexandrova říše spojovala západní a východní svět a tak se unikátní řecká kultura šířila dál. Tím, že Alexandr vytvořil říši a soustředil moc, postavil se proti jednomu z hlavních principů Řecka. Městům, která byla dosud nezávislá, teď vládl jeden muž. Ale pak Alexandr v mladém věku zemřel a nezanechal po sobě nikoho, kdo by se po něm ujal vlády. Starověké Řecko se rozpadlo a tato éra skončila.

Přibližně ve stejné době Mayové stavěli ve Střední Americe své úchvatné chrámy a města. Rozvíjela se tam jedna z nejmocnějších a nejkultivovanějších civilizací celého tohoto světadílu. Římané dávali dohromady své město, které před několika lety vydrancovala pod velením Brenna masa bojovných Galů, potomků keltských kmenů, kteří porazili armádu, zdevastovali, zničili a vypálili celé město. Řím byl v roce 387 př. n. l. zcela zničen. Ale jedna z věcí, která udělala z tehdejších Římanů tak mocnou kulturu, je to, že se nikdy nevzdali ani po ničivé porážce. Když Galové odešli, Římané se vrátili, obnovili město a pokračovali dál. Ale nikdy nezapomněli na porážku, kterou jim Galové uštědřili. Jejich obávaného nepřítele zcela porazil až o 350 let později mladý muž jménem Julius César.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • 5. 8. 2015 07:01

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Daniel 4. 8. 2015 18:28

  Pdivuji se že :

  Nepadla ani zmínka o tom, že islám je vlastně násilné náboženství a jsou to barbaři dodnes. Nikd…

 • Keclik Hanuš 4. 8. 2015 02:04

  Vyjádření

  Je mi nevolno z toho, že koncesionářské poplatky jsou povinné.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Time Compass – Stopáž: 11 minut – Rok výroby: 2010 – ST  4:3
Žánr: Seriál | Pro děti a mládež
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje