Zapomenutá kniha jako začátek cesty po stopách pohnutého osudu a velké lásky. Německo-švýcarsko-portugalské drama podle stejnojmenné předlohy Pascala Merciera (2013). Hrají: J. Irons, M. Laurentová, J. Huston, M. Gedecková, T. Courtenay a další. Režie Bille August

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Postarší učitel latiny a odborník na staré jazyky Raimund Gregorius přednáší na gymnáziu v Bernu. Jednoho dne potká na mostě záhadnou dívku a odradí ji od pokusu o sebevraždu. Ačkoli ta záhy zmizí, v jejím kabátu Raimund najde lístek na vlak do Lisabonu a knihu portugalského lékaře a básníka Amadea de Prady žijícího během Salazarovy diktatury. Kniha mu natolik učaruje, že oproti svým zvyklostem impulzivně využije nalezeného lístku a vydá se po stopách Amadeova života a díla.

Dánský režisér Bille August na sebe upozornil již debutem, proslulým generačním filmem Zappa (1983) a jeho pokračováním Tanči a křič (1984). Mezinárodní senzací ověnčenou prestižními výročními cenami se stala jeho adaptace románu Pelle Dobyvatel (1987). V nadcházejících letech byl jedním z pečlivě vybraných světových režisérů zvučných jmen, kteří se podíleli na televizním projektu Mladý Indiana Jones. Spolupracoval s Ingmarem Bergmanem na životopisném projektu S nejlepšími úmysly (1992) a následně se etabloval coby režisér ambiciózních, hvězdně obsazených evropských adaptací věhlasných literárních předloh jako byly Dům duchů (1993), Stopy ve sněhu (1997), Bídníci (1998) či Sbohem, Bafano (2007).

Originální názevNight Train to Lisbon
Stopáž107 minut
Rok výroby 2006
 ST HD
ŽánrFilm