Ostravské Přednádraží žije filmem. Režisér Petr Václav si vybral lokalitu ostravské městské části Přívoz jako jedno z míst pro natáčení svého nového hraného filmu Cesta ven. Současný příběh, který si také sám napsal, vypráví o mladém romském páru. Jeho snaha vést normální život naráží na dluhy, nemožnost získat legální práci, komplikovanou komunikaci s úřady, předsudky většinové společnosti i problémy vlastní determinace.
Režie: Petr Václav. Hrají: Klaudia Dudová, David Ištok, Natálie Hlaváčová a Mária Zajcová-Ferencová.

Petr Václav, držitel Stříbrného leoparda z MFF v Locarno, 1996 (Marian), natočil po delším působení ve Francii film ve svém rodném jazyce a 18 let po premiéře svého úspěšného dramatu Marian se v něm opět vrátil mezi Romy. Jeho Cesta ven je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě, v němž díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací. Kde hledat pomoc? Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost také naší hrdince nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám. Ani rodina naší hrdince nemůže pomoci: otec nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela již dávno.

Cesta ven se natáčela výhradně v reálném prostředí a do hlavních rolí byli obsazeni neherci. Tvůrci i producenti se rozhodli přijmout toto riziko, aby filmu zajistili autentickou atmosféru a nezpochybnitelnou vypovídací hodnotu. Do hlavních rolí byli obsazeni Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Zajacová-Ferencová a Natálie Hlaváčová.

Film napsal a režíroval Petr Václav, kameramanem byl Štěpán Kučera, výtvarníkem Jan Pfeiffer, střihačem Florent Mangeot. Film Cesta ven vznikl v produkční společnosti moloko film a jeho producenty jsou: Jan Macola, Miloš Lochman a Karel Chvojka, byl podpořen Státním fondem pro podporu a rozvoj České kinematografie, Centre National du Cinéma – Aide aux cinémas du Monde, koproducenty jsou francouzská společnost Cinema Defacto a Česká televize.

Světovou premiéru měl film Cesta ven na MFF v Cannes 2014 v rámci sekce L'ACID (Asociace nezávislého filmu a jeho distribuce), kam byl vybrán z dvou stovek filmů z celého světa. Pro českou kinematografii tak byla přítomnost snímku Cesta ven v Cannes úspěchem, na který se čekalo 16 let. Naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa v sekci Semaine de la Critique.

Film Cesta ven získal na Cenách české filmové kritiky 2014 cenu pro nejlepší film, Petr Václav obdržel ocenění za nejlepší scénář i režii, a Klaudia Dudová byla odměněna hlavní cenou za nejlepší ženský herecký výkon. Cesta ven se stala rovněž vítězným filmem Mezinárodního filmového festivalu Art Film Fest 2014, na němž získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon opět představitelka filmové Žanety Klaudie Dudová. Stejnou cenu získala Dudová i o půl roku později ve francouzském Essonne na Festivalu evropských filmů.

Napište nám