České stopy na břehu Bajkalu

Dokumentární film o stopách českých odvážlivců na březích Bajkalu a o Zenonu Svatošovi, který zachránil Sibiřanům vzácné soboly (2002). Režie V. Šimek

Po vědeckém, publicistickém i filmařském úspěchu expedice k pramenům Amazonky zamířili manželé Šimkovi spolu se skupinou hydrogeologů docenta Janského k Bajkalskému jezeru, aby v této exotické oblasti sledovali vedle výsledků vědeckých měření i stopy české historie. A tak se vedle zbytků pomníku čsl. legionářů setkali s někdejšími přáteli cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, zkontrolovali trasy našich surfařů, balonářů a dálkových plavců a především se vydali po stopách carského preparátora Zenona Svatoše. Zoolog s českými předky se před sto lety jako člen vědecké expedice nejvíce zasloužil o záchranu populace sibiřských sobolů, na jejichž kožešině tehdy závisela polovina příjmů carské pokladny. V letech 1924–1945 působil jako ředitel Barguzinské rezervace, která dnes patří k nejpřísněji chráněným územím na světě.

České stopy na březích Bajkalu, který vedle připomenutí několika českých aktivit v oblasti Bajkalského jezera (mj. legionáři, Hanzelka a Zikmund, dálkoví plavci Venclovský a Novák atd.) „objevil“ divákům osobnost českého zoologa Zenona Svatoše, který zde založil nejstarší přírodní rezervaci v carském Rusku a de facto zachránil před vyhynutím vzácné sibiřské soboly. Ve vysílání zaznamenal tento dokument ohlas srovnatelný s předchozími.

Stopáž59 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrDokument