Na čtyřkolkách a motorce strávili sedmdesát dní, během kterých projeli sedm zemí. Nová dokumentární road movie o jedné odvážné cestě na Bajkal.

René, FilipTomáš jsou tři kamarádi, kteří život před sebou společně tlačí už deset let. Filip a Tomáš přišli jako mladí k úrazům páteře a ochrnuli na dolní a částečně i horní končetiny. Ale jako správní „pankáči” to nevzdali a občas vymění vozíky za čtyřkolky, aby mohli nasávat omamné vůně dálek. A ani u toho samozřejmě nesmí chybět jejich věrný tahoun René se svým jednostopým strojem. V roce 2013 zkusili vyrazit na čtyřkolkách a motorce dokola kolem Černého moře přes hory Velkého Kavkazu a dokázali to za 41 dní. Pak se zrodila myšlenka podniknout další cestu k Bajkalu.

„Projekt Dokolakolem mě nadchl už ve chvíli, kdy dramaturgyně naší tvůrčí skupiny Ivana Pauerová s tímto svým objevem přišla,“ říká kreativní producentka Alena Müllerová, v jejíž tvůrčí skupině dokumentární cyklus vzniká, a pokračuje: „Nesmírně oceňuji nesentimentální úhel pohledu a typ humoru, který je pro celý cyklus příznačný. Energie a nadšení Filipa, Tomáše a Reného, s níž se vypravili na odvážnou cestu na Bajkal – přestože dva z nich nechodí – se přenesla i na nás a jsem si jista, že tento náš pocit budou sdílet i diváci.“

Reportáž z tiskové konference

Reportáž z tiskové konference

Rozhovor s Tomášem Pučálkou a Filipem Mergentálem.

René, Tomáš a Filip projeli sedm zemí – Polsko, Bělorusko, Rusko, Mongolsko, Kazachstán, Ukrajinu a Slovensko. Po vlastní ose ujeli 14 000 km + 5 000 km vlakem po Transsibiřské magistrále. Navštívili nádherné jezero Bajkal, projeli stepi divokého Mongolska, nekonečné pustiny Kazachstánu. „Dokolakolem je unikátní cyklus, který se svým žánrem pohybuje mezi cestovatelským seriálem, sociální sondou do života vozíčkářů a reality TV. K tomu všemu svým komentářem Petr Čtvrtníček dodává punc odvážného a chytrého humoru. Myslím si, že to vše dohromady má šanci zaujmout velkou škálu diváků, kteří se chtějí pobavit ale také se zamyslet,“ dodává dramaturgyně projektu Ivana Pauerová.

Na cestu se nevydali s prázdnou. Z Čech si s sebou vzali speciální předmět, který po cestě měnili za další. Po návratu uspořádali aukci, jejíž výtěžek byl věnován Motoklubu vozíčkářů na stavbu motorky se sajdkárou, na které si lidé po zranění mohou dělat řidičák. „Kluci z Dokolakolem s námi delší dobu jezdí na nejrůznější akce Motoklubu vozíčkářů. Jak jsme postupně objevovali další a další možnosti čtyřkolek, troufali jsme si i na stále náročnější akce. Všechny nás bavilo na čtyřkolkách jezdit,“ přibližuje spolupráci s „týmem“ Dokolakolem ředitel Motoklubu vozíčkářu Milič Solsky a dodává: „Ti, kteří vyznávají rychlost, se pustili do závodění. Ty, které lákaly dálky, plánovali nejrůznější výlety. Společně jsme projížděli nejrůznější kouty Čech. Když jsme vyjeli někam dále, většinou jsme si čtyřkolky na místo přivezli za autem. Když kluci poprvé přišli s myšlenkou vyrazit někam dále po vlastní ose, považovala to většina z nás za nereálné. Pak objeli Černé moře. Před tím, co dokázali svou cestou na Bajkal a zpět, musí smeknout snad každý. Ukázalo se, že to jde. Jen se toho nebát. A nevadí ani to, že třeba sedíte na vozíku.“

Kudy jsme jeli