Biolog, botanik Jiří Friml je ve svém oboru uznávaná kapacita po celé světě. Za svůj výzkum rostlinných hormonů auxinů dostal i Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě.

Obsah dílu

Přehrát vše

Biolog Jiří Friml se už léta věnuje výzkumu rostlinného hormonu nazvaného auxin. Ten způsobuje, že jsou rostliny mnohem odolnější organismus než lidé. Umožňuje rostlinám se lépe přizpůsobit vnějším změnám v okolí a tím i přežít.
Světový den bez nákupu si připomeneme s Petrou Čížkovou ze spolku Zachraň jídlo, která vysvětlí, jak neplýtvat zbytečně potravinami a jak v tomto směru postupovat třeba právě na Vánoce.
A jak říká náš hudební dramaturg Honza Kluka, kapely využily dny bez koncertů, zavřely se do studií a teď na podzim vychází celá řada nových alb. Kterých? To už řekne právě Jan.
A protože má každý začít u sebe, poprosili jsme šéfkuchaře Radima Procházku, aby připravil pár receptů, které dokážeme vytvořit z toho, co dům dal. Vařit zkrátka budeme tentokrát ze zbytkových potravin.
Radima Procházku budeme zpovídat i podruhé. Tentokrát ale půjde o filmového producenta, který pozve ke sledování filmu Efekt Vašulka v televizní premiéře.
Vánoce už klepou na dveře, první adventní neděle už se blíží mílovými kroka, a proto jsme pozvali floristu Tamáse Vigha, aby nás i vás naučil, jak si vytvořit adventní věnec, nebo i jiné vánoční dekorace do bytu.
Nalaďte se už trošku vánočně se středečním Dobrým ránem na ČT2 od 5:59.

Stopáž150 minut
Rok výroby 2020
 L HD