Příliš mnoho žen na jednoho muže aneb krutý osud nechtěného bigamisty. Americký film podle románu Isaaca Bashevise Singera.
Hrají: R. Silver, A. Hustonová, L. Olinová, M. S. Steinová, A. King, J. Malinaová, E. Baskin, P. Mazursky a další. Režie: Paul Mazursky

Dílo významného amerického židovského spisovatele Isaaca Bashevise Singera (1904–1991), držitele Nobelovy ceny za literaturu (1978), není právě snadným oříškem pro filmové adaptátory, nicméně někteří tvůrci se o to pokusili.

Izraelský producent a režisér Menahem Golan zfilmoval jeho román Kejklíř z Lublinu (1978) a známá herečka a režisérka Barbra Streisandová adaptovala jeho povídku Yentl, chlapec z ješivy do podoby muzikálu Yentl (1983), který se natáčel v pražských exteriérech.

Nepochybně nejlepším přepisem Singerovy předlohy je drama Nepřátelé: Příběh lásky, jež vzniklo podle stejnojmenného románu (1972, česky 1995) v roce 1989. Jeho hrdina, polský Žid Herman Broder (Ron Silver), žije v roce 1949 na newyorském Coney Islandu s bývalou rodinnou služkou, naivní křesťankou Jadwigou (Margaret Sophie Steinová), která ho za války skrývala v seníku, a tak mu zachránila život. Manželství z vděčnosti však Hermana neuspokojuje. Pořídí si milenku Mášu, která přežila koncentrační tábor a v divokém milování se snaží zapomenout na prožité hrůzy. Když se v New Yorku nečekaně zjeví jeho první manželka Tamara (Anjelica Hustonová), o níž mu očití svědci tvrdili, že zahynula, Herman se začne beznadějně zaplétat do vlastní pavučiny lží a polopravd…

Přes neskrývanou vážnost tematiky holocaustu se Nepřátelé: Příběh lásky nepohybují v rovině chmurné tragédie (jako např. rovněž zfilmovaný Styronův román Sophiina volba), ale obsahují řadu humorných sekvencí, v jejichž stínu o to víc vyniká smutná realita příběhu.

Zásluhu na tom má režisér a spoluscenárista Paul Mazursky, který je mistrem balancování na tenké hraně mezi komedií a dramatem (viz např. Harry a Tonto, Neprovdaná žena, Moskva na Hudsonu), a také herci ztělesňující hlavní postavy.

Zejména Anjelica Hustonová a Lena Olinová, obě nominované na Oscara (spolu se scenáristy P. Mazurským a Rogerem L. Simonem), podávají vynikající herecké výkony.

Režisér Mazursky sám vytvořil výraznou figurku Mášina prvního manžela Leona Tortshinera.

Hrají: R. Silver, A. Hustonová, L. Olinová, M. S. Steinová, A. King, J. Malinaová, E. Baskin, P. Mazursky a další. Režie: Paul Mazursky

Napište nám