První část televizního filmu o soudním procesu, jenž vstoupil do československých dějin. Kdo zabil Anežku Hrůzovou? Hrají: J. Plesl, K. Heřmánek ml., G. Míčová, O. Kavan, F. Němec, L. Veselý, M. Etzler, J. Plachý, J. Kačer, J. Tesařová, V. Polívka, M. Myšička a další. Scénář V. Šašek. Kamera D. Ployhar. Režie V. Polesný

V roce 1899, na Bílou sobotu, byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou (na rozhraní Čech a Moravy) nalezena mrtvá dívka. Švadleně Anežce Hrůzové, která se tudy vracela domů, bylo pouhých devatenáct let. Při bližším ohledání byla na jejím hrdle objevena velká řezná rána a příčina smrti byla, po vyloučení sexuálního násilí, stanovena jako vykrvácení. Místním lékařům se zdálo, že krve není na místě činu dost, což jednak nemusela být pravda, jednak to mohlo znamenat, že mohla být zabita jinde a na místo teprve později přenesena. Ale protože byl čas Velikonoc, ožila pověra o panenské krvi v židovských macesech. Zfušované vyšetřování a několik provokativních, i když úplně nevinných žertíků nakonec ukázaly na Leopolda Hilsnera (Karel Heřmánek ml.). Od té chvíle měla Polná, spolu se svým okolím a později i velkou částí veřejnosti, svého vraha, kterému hrozila smrt provazem.

V dvoudílném filmu napínavé detektivní vyšetřování polenského mordu přejde v reflexi právě tohoto společenského fenoménu, při němž i "česká inteligence propadla z testu inteligence" a na obrazovce se odvážně objeví příběh, který přiměje českého diváka podívat se pravdě do očí, a to nejen té z přelomu století, ale i té dnešní: antisemitismus mrtev rozhodně není a ještě k němu přibývají jiné současné xenofobie. T. G. Masaryk sehrál v případu polenské vraždy takovou úlohu jako v případu Rukopisů: nebál se a postavil se proti tmářskému a nízkému nesmyslu se vší svou jasnozřivostí a rozhodností. Jeho vlastní studenti ho fyzicky napadli… ale, jeho odvaha později přinesla ovoce ve Spojených státech, kde si ji Američané připomněli při podpoře vzniku Československa.

Stopáž87 minut
Rok výroby 2016
 D ST AD HD
ŽánrFilm 15+