Pavel Wonka se zavazuje

Dokumentární portrét vězně a odpůrce totalitního režimu Pavla Wonky, který zemřel v komunistickém vězení na sklonku osmdesátých let, přináší do obrazu jeho osudu nové skutečnosti. Režie L. Rudínská

Pořad je možné přehrát pouze souběžně s televizním vysíláním
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Pavel Wonka je v českém historickém kontextu znám jako disident, laický právní poradce, antikomunista a poslední politický vězeň, který zemřel v komunistickém vězení. Režisérka Libuše Rudinská chtěla původně natočit film o „posledním vězni svědomí“, ale následkem nalezení určitých dokumentů v archivech se zabývá Wonkovou možnou spoluprací se státními tajnými službami. Jako formu zvolila strohý reportážní tón, sama se objevuje před kamerou na pozici reportérky. Snímek je doplněn o vypravěčův komentář předčítající výpověď řídícího důstojníka Zdeňka Špuláka, o svědectví bývalých příslušníků StB, kteří odmítli ve filmu přímo vystupovat a o svědectví bývalých přátel a spoluvězňů Pavla Wonky.

Wonka je zde vylíčen jako nejednoznačná osobnost, zároveň jako věčný kverulant, který ani v přímém ohrožení života není ochoten a pak už ani schopen ustoupit ze svých pozic.

V celkovém vyznění vede film k zamyšlení nad nutností revize historických přístupů k nedávné minulosti.

Libuše Rudinská
dokumentaristka

Libuše Rudinská

* 13. 9. 1974


Stopáž72 minut
Rok výroby 2013
 P ST HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize