Luděk Sobota uvádí pořad mapující uměleckou dráhu legendárního komika, který se zapsal do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Vladimír Menšík
účinkující

Vladimír Menšík

Vladimír Menšík, rodák z Ivančic, se řadí k nejlepším českým hercům všech dob. Začínal v hudební souboru Adolfa Pištěláka. Na přání otce, který si nepřál, aby se stal hercem, vystudoval průmyslovku a na to nastoupil do brněnských strojíren. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokoušel dostat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu dostal místo ve Vesnickém divadle. Tam ho objevil E. F. Burian, který jej angažoval ve svém divadle. Menšík tam dostal příležitost projevit svůj talent naplno. Příležitost stát před kamerou dostal poprvé při natáčení snímku Velká příležitost, ale výrazněji na sebe upozornil v Radokově filmu Dědeček automobil. Kvůli filmovému natáčení se ale dostal do konfliktu s E. F. Burianem a z jeho divadla odešel. Podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov.

Následovala nekonečná řada filmů a seriálů, ve kterých exceloval. Vladimír Menšík miloval publikum a publikum milovalo jeho. V televizi účinkoval v mnoha pořadech jako konferenciér, vypravěč a bavič. Byl k nezastavení. Vystupoval do posledních svých sil. Naposledy účinkoval v televizním pořadu Abeceda, kde jej Jitka Molavcová musela podepírat, dva dny nato zemřel. Jeho kouzlo, jedinečnost a genialita zůstane navždy uložena na filmových, televizních a rozhlasových záznamech pro příští generace. Narodil se 9. 10. 1929 a zemřel 29. 5. 1988 v Brně.


Stopáž53 minut
Rok výroby 2012
 ST HD
ŽánrZábava