Dokumentární cyklus o výrazných mladých osobnostech (2009). Režie H. Pinkavová

Katka Dostálová a Klaudie Lakomá jsou jako dvojčata. Ne, že by si byly podobné, ale obě jsou nadšené a všecko na světě by udělaly proto, aby se staly výbornými baletkami. Je jim sice teprve devět let, ale za svým odhodláním jdou s nasazením profesionálů. Obě začaly s pohybovou výchovou a baletem už od pěti a dnes vědí, že balet je nejen velká radost, ale i pořádná dřina. O tom, jak byly inscenované a jak se tancují balety Gisel, Kopélie, Labutí jezero nebo Louskáček, vědí dívky každý detail. Mají už své vzory. Klaudie mluví s obdivem o naší nejlepší baletce Darje Klimentové a je přesvědčená, že musí být stejně dobrá jako ona, když bude pořádně „dřít“ a snažit se.

Když Katka s Klaudií vyjmenovávají svůj týdenní režim, každý den je nabitý od rána do večera. Přicházejí domů často velice unavené a učit se musejí brzy ráno. Zvlášť těžké to je pro Klaudii, která je z malé vesničky u Olomouce a do baletního studia musí dojíždět několik desítek kilometrů. Obě holky ale mají báječné rodiče, kteří je v jejich zájmu a úsilí velice podporují. Máma Klaudie, doktorka přírodních věd, dokonce nechala svého zaměstnání, aby se mohla věnovat rodině a Klaudii. Rodiče obou dívek je doprovázejí při soutěžích, táta byl s Katkou dokonce i v Americe, kam se obě dívky dostaly. Byly totiž tak výborné, že je choreograf Robert Balogh a vedení tanečního studia Olomouc přihlásili na světovou olympiádu tance do Hollywoodu, kde Katka s Klaudií minulý rok zazářily a v konkurenci téměř osmi tisíc dětí si odvezly několik zlatých medailí.

Katka i Klaudie patří podle slov Roberta Balogha, který s olomouckým baletním studiem spolupracuje, k velkým baletním talentům. Mají sice každá rozdílné cítění: Katka je víc na „modernu“ a Klaudie podle slov ruské trenérky Iriny Popové zase výborná v klasice, obě však mohou být svou houževnatostí a pílí pro mnohé vzorem. Snad proto obě dívky dostaly příležitost mít své taneční role v náročném baletním představení LVÍ KRÁL, který s osmdesáti účinkujícími nastudoval Robert Balogh. Katka dokonce dostala roli hlavní: malého SIMBU. Nejtěžší pro ni bylo vyjádřit city. Smutek a radost se tu prolínají a pro devítileté dítě byly herecké projevy tím nejtěžším. Při premiéře měly největší radost z toho, že nic „nezvoraly“ a „že tříměsíční dřina nebyla marná“.

Katka s Klaudií jsou velké kamarádky a baletem opravdu žijí. I ve volných chvílích vymýšlejí své baletní kreace, které jsou však zcela jiné, než dělají ve studiu. Vzájemně se učí a dávají si lekce. Projevuje se v nich jejich hravost, bezprostřednost a dětský svět. Se stejnou bláznivostí a chutí ale „taky mastí“ karty, cvičí na balónu, lezou po skále nebo jezdí na kolečkových bruslích. Jsou to dívky se srdcem na dlani, s velkým smyslem pro odpovědnost a precizní výkon. I když jim je teprve devět, už zcela jasně vědí, že nic není zadarmo a každá radost je vykoupena řeholí.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3