Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Loučovice a Čertovy proudy na Vltavě. Tak neváhejte a pojeďte s námi!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Loučovice – čertovská jízda okolo Vltavy

Baví vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Loučovic, abychom prozkoumali možnosti cyklistiky okolím naší nejdelší řeky Vltavy.

Dostat se z Prahy do Loučovic není až tak jednoduché, protože musíme překonat vzdálenost okolo 200 kilometrů, k čemuž jsme použili vlak a s jedním přestupem jsme si tak vychutnali exkurzi do nádherné jihočeské krajiny. Jezdit sem na otočku ovšem nemělo smysl, a tak jsme se rozhodli vyrazit o den dříve a ubytovali se v krásném hotelu. A právě odtud jsme nad ránem zahájili naše putování.

Vyrazili jsme proti toku Vltavy okolo gotického kostela, který zde stojí jako památník začátků osídlení těchto končin, kdy se zdejší lidé živili především výrobou dřevěného uhlí a loučí, ostatně proto také Loučovice. K přehradě je to slabých 15 minut stezky a my se kocháme trochu větším potokem vycházejícím z betonové hráze. Člověk by ani nevěřil, že se zde na konci prázdnin uskuteční nejvýznamnější světový podnik v raftingu, to zde ale poteče 30× více vody, a to již bude jiná mela.

Najíždíme na proslulou třiatřicítku, tedy Vltavskou cyklostezku, která vás odvede až do Prahy. Míjíme kapli Sv. Prokopa a pokračujeme podél řeky zpět do Loučovic. Zde končí těžký úsek řeky a začíná extrémní s obtížností WW5, tedy maximum sjízdného i pro profesionální vodáky. Stezka se zařezává do údolí a kopíruje nejen řeku, ale i místní vlakovou trať. Idylku přerušuje až velkolepá Čertova stěna, dějiště stejnojmenné opery Bedřicha Smetany. Odtud je to již jen kousek k Čertovým schodům, což je patrně nejatraktivnější část pro diváky raftařských a kajakářských závodů. Podél přehrady Lipno II se dostáváme na konec našeho výletu, do Vyššího Brodu, tedy k oblíbenému výchozímu bodu vodáků. My si ovšem ještě nenecháme ujít návštěvu Vyšebrodského kláštera, která je opravdu silným zážitkem a je jakousi tečkou za dnešním putováním.

Stopáž11 minut
Rok výroby 2012
ŽánrSport