Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Hrádek nad Nisou a jeho krásné okolí. Tak neváhejte a pojeďte s námi!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hrádek nad Nisou – cyklistika na česko-polsko-německém pomezí

Baví Vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které Vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Hrádku nad Nisou.

Hrádek nad Nisou je osmitisícové městečko v lůně Lužických hor, kam se pohodlně dostanete jak ze 170 kilometrů vzdálené Prahy, tak třeba z Liberce, který je vzdálen kilometrů jen dvacet a navíc sem jezdí každou půlhodinu moderní vlak přepravující bicykly.

Nacházíme se v jednom ze čtyř českých trojmezí, tedy míst, kde střetávají hranice tří států a tady jsou to česko, Polsko a Německo. Je tedy nabíledni, že dnešní cyklotoulky budou mezinárodní. Naši cestu začínáme na hezkém náměstí v samotném Hrádku, odkud vyrážíme na asi dvoukilometrovou cestu na hrad Grabštejn, který si rozhodně nenechte ujít. Jednak je opravdu kouzelný a jednak zde provádí samotná Svatá Barbora, patronka havířů, jimiž byl zdejší kraj doslova prošpikován. Nejen havířstvím a důlními technologiemi živ je cyklista, a tak se po prohlídce vydáváme kolem nádherného přírodního koupaliště Kristýna (mimochodem to vzniklo z hnědouhelného lomu) směrem k samotnému trojmezí, které je lokalizováno na soutoku řeky Nisy s místním potůčkem.

Jakmile jej překonáme, ocitáme se již v Polsku a po zdolání dalšího mostku se pak již dostáváme do německé Žitavy, mimochodem dříve českého města založeného Přemyslem Otakarem II. Určitě zde navštivte nejstarší středoevropské muzeum, je důsledně dvojjazyčné a opravdu stojí za to.

Zpět do Česka vracíme přes vzdušné lázně Oybin s dominantou hradu, který nechal vybudovat Karel IV. Stoupání sem si můžeme ulehčit místní úzkokolejkou, ale tomu závěrečnému okolo jedinečných skalních útvarů z červeného vápence už neutečete. Odměnou vám budou nádherné výhledy do české kotliny a závěrečných asi pět kilometrů.

Stopáž11 minut
Rok výroby 2012
ŽánrSport