Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Březno – za největším drakem v Krušnohoří

Baví Vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které Vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Března.

Naše putování jsme tentokrát začali v Chomutově, kam jsme se pohodlně přepravili vlakem a do Března se již přesunuli po ose. Cestou míjíme nejdelší železniční tunel v Česku, který má dva tisíce metrů a po nově zbudované cyklostezce sjíždíme k výchozímu bodu naší cesty.

Asi první, co vás v Březnu takříkajíc praští do očí je vysoký barokní kostel Petra a Pavla, jehož zajímavostí je, že díky písčitému podloží je vybudován na pilotech vysokých téměř jako kostel samotný. Pro milovníky sakrálních památek je možné vypůjčit na radnici klíče a impozantní stavbu prohlédnout i zevnitř.

Po prohlídce pokračujeme za dalším cílem našeho dnešního výletu, jímž je březenský drak. Nejedná se však o žádnou mytologickou postavu, nýbrž o pořádného důlního obra – největší důlní rypadlo měřících neuvěřitelných 50 metrů do výšky a vážící jako sedmnáct plně naložených letadel. Prohlédnout jej uvnitř možno ovšem pouze v sobotu, a tak se spokojujeme s pohledy zvenčí a táhlým stoupáním pokračujeme na horizont. Tady nás doslova ohromí pohled do nedalekého údolí, kde rozkládá Nechranická nádrž na ploše 1300 hektarů. Shlížíme z nejdelší sypané hráze dlouhé 3 kilometry do vody, jejíž průhlednost dosahuje až osm metrů a kdysi se měla stát hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu.

Na koupání není zrovna počasí, a tak sjíždíme z hráze a pokračujeme dále směrem k vesničce Straná. Co jen nám to ten kraj připomíná, snad jižní Moravu? A skutečně: před námi se rozprostírá opravdová vinice, údajně nejsevernější u nás a položená na hranici možnosti pěstování.

Musíme říci, že celodenní putování nás oprostilo od předsudků o tomto kraji, je pohodové cyklistice doslova zaslíben. My se s ním loučíme vyhlídkou nad vinicí a pozorujeme v zapadajícím slunci Doupovské hory, Manětínskou vrchovinu, krušné hory i nezaměnitelné vrcholy Českého středohoří.

Stopáž11 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrSport