Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Chrudim a Hlinsko a jejich krásné okolí. Tak neváhejte a pojeďte s námi!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Chrudim a Hlinsko – napříč Železnými horami

Baví vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Chrudimi a Hlinska naráz.

Chrudim je město loutek, což jasně dokazuje festival konající se již od padesátých let a pak také Muzeum loutkářských kultur, které uměnímilovné cyklisty jistě potěší. Kromě tohoto muzea ale můžete navštívit ještě Muzeum barokních soch a Regionální muzeum Chrudim se zajímavou expozicí Alfonse Muchy, který si právě v tomto městě vyhlédl svoji manželku. Prohlížet si Chrudim ze sedla kola by se dalo jistě o poznání déle, ale my již vyrážíme směrem k cíli naší cesty.

Naší první zastávkou je rozhledna Bára, jedna z nejkrásnějších rozhleden u nás, která je vybudována ze dřeva. Ačkoli se nacházíme na nadmořské výšce 300 metrů, překvapuje nás, co vše můžeme spatřit. Jsou to nejen blízké Pardubice a Železné hory, ale také hory Orlické a Jeseníky, včetně jejich dominanty, hory Praděd.

My se vydáváme dál napříč geoparkem Želené hory, který je jediný svého druhu u nás a můžete v něm nalézt 100 druhů hornin. Však se také cyklostezka, na které se nacházíme, nazývá Magma. Zajímavým bodem hodným krátké zastávky je vodní nádrž Křižanovice v blízkosti stejnojmenné obce. Přestože čistá voda láká k vykoupání, není to možné, protože se jedná o ochranné vodní pásmo, a tak se smočíme o pár kilometrů dále.

Přibližně v polovině naší třicetikilometrové trasy zákoutími Železných hor přijíždíme do Nasavrk s roztomilým renesančním zámečkem a nově rozestavěným keltským městečkem, které bude jistě velkým lákadlem pro turisty. Poslední vesničkou je Srní, kde se v místním rybníku konečně vykoupeme, a podél Chrudimky již po chvíli přijíždíme do Hlinska.

Přímo ve středu města nás uchvátil soubor asi třiceti původních roubenek, které jsou místními nazývány Betlém. Jedná se o původní stavení, ve kterých bydleli nejen řemeslníci, ale dokonce i konšelé a starosta. I dnes je v roubenkách živo, naleznete zde muzea, školu i hospůdky, kde na vás přímo dýchne atmosféra starých časů.

Stopáž11 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrSport