Dokument představí divákům talentované a renomované umělce z Afriky, kteří se prosazují v zahraničí, ale žijí a tvoří v ČR.
Režie: Jan E. Svatoš.

Režisér Jan Svatoš přibližuje ve svém dokumentu život několika mladých Afričanů, kteří našli v České republice své nové působiště. V současnosti v ČR dlouhodobě žije více než 4309 Afričanů. A přestože v roce 2011 ČR uzavřela většinu svých ambasád v Africe, počet Afričanů přicházejících do našich zeměpisných šířek neustále roste. Nejde při tom pouze o nahaněče do nočních klubů, prodejce drog nebo stewardy paroplavebních společností, jak se nám snaží podsouvat média. Někteří z nich jsou výrazně aktivní a obohacují českou kulturní scénu o moderní výrazný kolorit. Drží snadněji krok se světovou scénou, zlepšují služby a v neposlední řadě obměkčují typický český nepřátelský postoj vůči etnickým menšinám. Jak se žije africkým umělcům, kteří si krok po krůčku získávají respekt u českých obyvatel?

Dokument představí divákům talentované a renomované umělce, kteří se prosazují

v zahraničí, ale žijí a tvoří v ČR. Svojí prací navíc často ovlivňují nejen kulturní dění v tuzemsku, ale často i další podobně naladěné lidí z jiných koutů světa. Film se snaží odpovědět na otázky, jak tito lidé vnímají Čechy, jak se jim žije v české kotlině a jakým problémů musí čelit. Co je přivedlo do ČR, která zatím stále pokulhává za západními multikulturními společnostmi?

II.

Afrika se v očích Čechů jeví jako kontinent plný chudoby, válek a bídy. Snad proto i Afričany žijící v České republice spojujeme převážně s prodejci drog nebo s naháněči do nočních klubů. Přitom právě od Afričanů, kteří svůj domov našli v Praze, můžeme získat nezkreslené informace nejen o samotné Africe, ale i o její inspirující kultuře a umění. Dokumentární film Afropolis představuje českému publiku téměř neznámou menšinu Afričanů prostřednictvím afrických umělců a hudebníků tvořících v Praze - frontmana skupiny United Flavour Djeie Gogo (Pobřeží slonoviny) a tanečníky Maurice Yeku (Dem. Rep. Kongo) a Kaolacka (Senegal). V nastaveném zrcadle dostáváme odpovědi nejen na to, co si Češi myslí o Afričanech, ale i jak afričtí umělci vnímají nás, proč je Praha inspirativnější než Paříž a jak se Afričané vypořádávají s předsudky. Díky jejich tvorbě uznávané často i za hranicemi ČR se Praha ve filmu může jevit jako Mekka moderního afrického umění - Afropolis.

Napište nám