Dokumentární dvojportrét jedinečných osobností s nespoutaným tvůrčím naturelem: uměleckého fotografa Jana a výtvarníka Káji, od jejichž narození dnes uplynulo 85 let.
Režie P. Kaňka

V roce 2001 natočil režisér Petr Kaňka dokumentární portrét jednovaječných dvojčat a světově uznávaných umělců, bratrů Káji a Jana, kteří se narodili před 85 lety.

Kája Saudek vynikl především jako kreslíř a autor komiksů, přičemž zásadní estetický vliv na jeho tvorbu měla americká komiksová tvorba. V roce 1966 se dostal do širšího povědomí filmových diváků komedií Václava Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii?, ve které byly jeho komiksy využity jako nedílná vizuální součást filmového narativu. Poté následovala i rozsáhlejší komiksová díla (Muriel a andělé – vydán až v roce 1991 či Lips Tullian publikovaný v roce 1972). Jeho kresby jsou nedílně spojeny také s časopisem Mladý svět, ve kterém vycházely v 80. letech Saudkovy komiksové příběhy. Zcela specifické výtvarné dílo Káji Saudka se stalo inspirací pro řadu umělců i milovníků komiksové literatury. Odešel po dlouhých letech kómatu v roce 2015.

Jan Saudek se prosadil jako jeden z mezinárodně nejúspěšnějších českých uměleckých fotografů. Věnuje se především inscenované studiové figurální a portrétní fotografii s důrazem na nahé lidské tělo, nicméně určitou proslulost si získal i nonkonformním stylem života. Své fotografie vystavuje od 60. let a fotografické retrospektivy mu v minulých dekádách uspořádaly největší světové umělecké galerie. V roce 1990 se stal držitelem francouzského Řádu umění a literatury.

Režie P. Kaňka

Napište nám