Zkáza vzducholodi Hindenburg šokovala v roce 1937 celý svět. Dodnes zůstává jednou z nejznámějších katastrof letecké dopravy. Německý dokumentární film.

6. května 1937 přistávala na americkém letišti Lakehurst německá vzducholoď "Hindenburg". Přílet zázraku tehdejší techniky přivábil jako vždy tisíce diváků. Netušili, že onoho květnového večera se stanou svědky zániku jedné historické epochy vzduchoplavby. "Hindenburg" sice přilétal se zpožděním, ale zdálo se, že vše bude probíhat normálně. Jeden z pěti kameramanů, kteří měli přistání vzdušného obra (délka 245 m, výška 41 m, objem 200 000 m3) zachytit pro filmový žurnál, to nevydržel a odešel domů. Prý škoda času. Tento člověk se ve svém životě za kameru již nikdy nepostavil... Při přistávacím manévru "Hindenburg" explodoval. Záběry katastrofy vstoupily do dějin filmového zpravodajství, rozhlasová reportáž z místa neštěstí otřásla Amerikou a nejen jí. Ze 72 cestujících a 54 mužů posádky "létajícího hotelu" jich 35 zahynulo. O příčinách exploze se dlouho spekulovalo.

Německý dokumentární film televizní stanice ZDF rekapituluje slavnou éru řiditelných vzducholodí, rekonstruuje poslední let "Titaniku nebes" (ono přirovnání se vskutku nabízí) a jeho tragický konec. Zároveň ale připomíná, že historie vzducholodí zaznamenala vlastně jenom větší přestávku, která bude patrně díky novým technologiím brzy přerušena. A na závěr autoři snímku diváky seznámí i s poslední verzí příčin tragédie. Významnou faktorem obrazové složky snímku jsou bohatě používáné a často unikátní archivní filmové materiály. Dramatický příběh "LZ 129" není pojat jen z hlediska "velké historie", ale evokuje i lidské osudy, jež ovlivnil.

Napište nám